duvar dekorasyonu

Zıt Renklerle Duvarlarınızda Stilinizi Yansıtın

Bugün sizlere yaklaşan bahar aylarında çok ihtiyaç duymanız muhtemel olan bir konudan bahsedeceğiz. Duvar rengi seçimi zor ve riskli bir konu hepimizin malumu. Duvarlarınızın mobilyalarla uyumlu olması, tarzınızı yansıtması ve ferah bir atmosfer yaratarak bütünlük sağlaması kuşkusuz çok önemli.  Duvarlarda sıkça uygulanmaya başlayan yeni bir trend olan, iki farklı renkle uyum yakalanması akımından bahsedeceğiz bugün sizlere.

 Zıtlığın Uyumu

Koyu bordolar, mat koyu griler, canlı tonlarda maviler bundan bir kaç yıl önce duvarlarda kullanılması hayal dahi edilmeyen renklerdi belki. Yeni başlayan canlı renk modasıyla daha önce hiç kullanmayarak bu tonlara ne kadar çok haksızlık ettiğimizi anlamış olduk. Yaşam alanları zıt renklerle dekore edilirken genellikle bir duvar canlı ve zıt bir renk örneğin kiremit rengi seçilirken diğer duvarlar tamamlayıcı olacak şekilde zıt renk tonları kullanılıyor. Uyumlu olacak zıt renkler seçilirken en sık kullanılan yöntem klasik renk kartelasını kullanmak oluyor. Renk kartelasında uyumlu tonlar yan yana, tam karşılıklı denk gelen renklerse uyumlu zıt renkler oluyor.

Renk seçiminizi yaparken mobilyalarınızı, koltuklarınızı tamamlamasına en önemlisi de zevkinizi yansıtacağına emin olmalısınız. Zıt renklerin uyumlu seçilmemesi durumunda ise ortaya çıkan renk cümbüşünün göz yorucu ve kötü görüntüsünün çok üzücü olacağına şüphe yok.

Turuncuyla mavi, yeşille kırmızı, morla sarıyı aynı odada kullanıp yaratıcı ve şık yaşam alanları ortaya çıkarmanız mümkün. Çok sık uygulanmasa da iki rengi aynı duvarda kullananlara da rastlanmıyor değil. Koruma bantları kullanılarak uygulanan boyama yönteminde duvarın alt rengi ve üst rengi zıt tonlarda seçiliyor. Biraz farklı görünüyor kabul etmek gerekirse fakat görsel olarak çok hoş duran örnekleri de var. Zıt renk kullanılan evlerde tavan boyalarında da beyaz yerine farklı tonlar tercih edenler mevcut.

Duvar üzerindeki tablolar ya da diğer objelerle de duvarınızdaki zıt renkliliğin uyumunu yakalmanız mümkün olabilir. Tablolarınızın içeriğini ya da çevçeve seçiminizi yaparken bu durumu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Renk seçimlerinizde hayallerinize ulaştığınız, keyifle dekore ettiğiniz evlerinizde huzurlu günler geçirmenizi dileriz. Bir başka dekorasyon yazımızda görüşmek üzere sevgiyle kalın.

Photo by Alex Holyoake on Unsplash

1 thought on “Zıt Renklerle Duvarlarınızda Stilinizi Yansıtın

    Sophia Barn Hanus

    (10 Ağustos 2020 - 00:43)

    Bonne continuation pour ton blog que je continue à suivre réguliérement. Sophia Barn Hanus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.