yoga

Yoganın Faydaları

Ruhen ve fiziki olarak  harika hissetmenizi sağlayacak bir reçetemiz var. Spor yapıp zinde olurken aynı anda stresinizi ve beslenmenizi kontrol altına almanızı sağlayacak bir sistem olan yogadan bahsedeceğiz. Yoga geleneği çok eskilere dayanıyor. Hint kültürüne ait olan yoga uzun bir serüven, sadece mat üstünde yapılan bir kaç esneme hareketinden ibaret değil. Ruhunuzu arındırmak ve dinginleşmek için yapılan ritüellerin bütünü diyebiliriz.

 Yoganın Fiziki Faydaları

Yogaya başladığınızda ilk öğreneceğiniz kavram  pranayama yani doğru nefes alma taktikleri. Nefes almanın da taktiği mi olur demeyin.  Yoga felsefesinin ilk öğretisi  olan pranayama doğru nefes almayı öğreterek akciğerlerinizi  ve kalbinizi dinlendirmenizi sağlıyor. Doğru nefes alma ve düzenli yapılan yoga egzersizleri sayesinde kan dolaşımı düzenleniyor ve organlara daha çok oksijen iletiliyor.

Başlangıç aşamasında minik egzersizler olsa da genel yoga hareketleri inanılmaz kalori yakmanızı sağlıyor. Düzenli egzersizlerle kilo kontrolünüzü sağlayabilir aynı zamanda iskelet sistemi rahatsızlıklarından korunabilirsiniz. Duruş bozukluğuna ve kronik bel, boyun ağrılarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yoga aynı zamanda hormon seviyelerini düzende tutarak doğurganlığı da arttırıyor.

Yoganın Ruhsal Faydaları

Yoga doğru beslenme ve doğru fiziksel aktivite ile ulaşabileceğiniz en sağlıklı fiziksel fonksiyona ulaşarak zihnen berrak ve kuvvetli olmanızı amaçlar. Fiziki sağlığınızın iyi olmasının ruhunuza iyi geleceğini, bu yüzden bir bütün halinde ilerlenmesi gerektiğini savunur. Esas amacı ruhsal olarak en iyi duruma gelmenizdir. Yoga yapıldığında vücutta salgılanan hormonlar dengelenir ve stres seviyeniz azalır.

Sanırım çağımızın en büyük hastalığı stres olsa gerek. Belki stres tanısıyla tedavi gören kimseyi tanımıyorsunuz fakat iç organlarımıza zarar verdiği, pek çok kötü hastalığın tetikleyicisi olduğu uzun süredir biliniyor. Yoga felsefesinde kişi kendi iç dünyasında huzuru yakalamayı amaçlar ve meditasyon yapar. Zihnen daha berrak, daha sakin ve gevşemiş olduğunuzda gündelik hayata karşı tahammül seviyeniz de kuşkusuz artacaktır.

Yoganın mutlaka uzman bir rehber öncülüğünde yapılması önerilmektedir. Egzersiz kısmın da esas kişinin kendi limitini öğrenmesi olsa da profesyonel olmayan yöntemler iskelet sisteminiz de sorunlara yol açabilir. Bir başka yazımızda yoga beslenmesi yogik beslenme ve egzersizler hakkında daha detaylı bilgilere yer vereceğiz. Huzurlu ve dingin günler sizinle olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.