vintage modası

Vintage Modası

Eski bir dönem filminden veya biz doğmadan önce yaşanan aşkları anlatan bir şarkıdan aldığımız o eşsiz keyfi nostalji sevdalısı olmayanlara anlatmak mümkün değil. Eğer üstüne bir de moda sevdalısıysanız  o çağların ruhunu yansıtan giysilere duyduğunuz heyecan nasıl da başka değil mi ama? Yazımızın konusu sizin  gibi hissedenlerin akımı olan vintage modası ile ilgili. Vintage kavramı moda dünyasına 19. yüzyılda katıldı ve aramızdan ayrılacak gibi de durmuyor. Her nesil bir önceki dönemin modasına vurgun vesselam.

Retro-Vintage Karmaşası

Vintage akımına kapılmak istiyorsanız öncelikle bu iki kavramı birbirinden net şekilde ayırmalısınız. Vintage  eski bir döneme ait o dönemin moda anlayışını yansıtan parça yada koleksiyonlara verilen isimdir. Gördüğümüz tüm ikinci el eşyalara vintage demek yedi ölümcül moda günahından biri. Retro daha kapsamlı bir kavram olarak eski görünümlü yada eski parçalardan oluşan giyim stiline verilen isimdir.

 Vintage Stili

Vintage parçaları günlük hayatınızda hep kullandığınız basic parçalarla kombinleyerek küçük bir moda ikonası haline gelmeniz çok kolay. Düz bir jean ile vintage bir ipek bluz veya vatkalı bir ceketin birleşimi göz kamaştırıyor.  Vintage stilinizi belirlerken öncelikle hangi döneme sevdalı olduğunuza karar vermeniz gerekiyor. 1950 yılına ışınlanıp kalem etekler, incilerle mi yoksa çiçek çocukların izinden gidip canlı ve rahat parçalarla mı bezenecek siniz ?

Vintage Modası
Vintage Modası

Vintage Parçaları Nereden Bulabiliriz?

Vintage giyimin en keyifli aynı zamanda en uğraştırıcı kısmı işte tam burada başlıyor. Vintage ürün satan butiklerin sayısı günden güne artıyor fakat tarzınız bu olacaksa daha detaylı çalışmalısınız. Eski ürünler satan pasajlar, en bilindik tabiriyle bit pazarları, ikinci el eşya satılan her yer sizin için hazine değerinde. Vintage giyimde alışverişe çıkıyorum diyerek poşetler dolusu eşya ile eve dönemezsiniz. Belki bu stili heyecanlı kılan da budur. Doğru parçaları bulmak için gizemli yolculuklara çıkmanız gerekir.  Hazine avı gibi her alışveriş ayrı heyecan! Dolabınıza katacağınız her parça ayrı başarı haline gelecek.

Vintage giyim tarzına dair detaylar paylaştığımız yazımızın sonuna geliyorken sizlere bir kaç küçük sır verelim. Giydiğinizde kendinizi mutlu ve iyi hissettiren giysi her zaman size en çok yakışandır. Bir kombinin en güzel tamamlayıcısı güçlü bir kadının gülümsemesidir. Bol gülücüklü, bol nostalji dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.