vajinismus

Vajinismus

Bugün sizlere ülkemizde her 10 kadından birinin yaşadığı bir problemden bahsedeceğiz: vajinismus. Bu tarz rahatsızlıklar genelde ötelenip inkar edildiğinden kişinin ve çiftlerin yaşam kalitesini düşürerek uzun vadede büyük zararlara neden olabiliyor. Yazının başında verdiğimiz orandan da anlayabileceğiniz gibi eğer bu sorunu yaşıyorsanız öncelikle sizinle aynı durumda olan pek çok kadın olduğunu unutmayın. Hazırsanız hep birlikte hastalığın detaylarını inceleyelim.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus hastalığı kadınların cinsel ilişki esnasında hatta bazen cinsel ilişki öncesinde istemsizce kasılarak cinsel ilişkiye girememesi sorunudur. Vajinismus hastalığında kadınlar partnerleriyle cinsel ilişkiye giremezler. Cinsel ilişkiye girseler dahi acı çektiklerinden dolayı keyif alamazlar hatta canları yanar. Vajinismus hastalığının belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber genellikle kadının cinsel ilişkiye sıcak bakmaması, ilişki esnasında kendini kasması, bacaklarını açamaması ve cinsel birleşme tamamlansa dahi acı çekmesidir. Fizyolojik bir nedeni saptanamayan vajinismus hastalığı psikolojik kökenli olarak değerlendirilmektedir. Çocukken uğranan taciz vakıaları veya cinselliğe ön yargılı yaklaşımda bulunmak gibi nedenleri bulunan rahatsızlığın tedavi sürecini hastanın geçmiş öyküsü belirler.

Tedavisi

Vajinismus tedavisinde en önemlisi hekimin önerdiği egzersizlerin düzenli şekilde uygulanmasıdır. Psikolojik destekle paralel yürütülen egzersizlerle vajinismus tedavisi kolay ve hızlı sonuç veren bir hastalıktır. Bu sorunu en kolay şekilde çözmek için kendinizi tanımaktan utanmamalısınız. Doktorun verdiği egzersizleri düzenli olarak uygulamalı, nefes tekniklerine dikkat etmelisiniz. Cinsellik konusunda ön yargılarınızdan uzaklaşarak kendinize, kendi vücudunuzu tanıma fırsatı vermelisiniz. Bu konuyu partnerinizle konuşmaktan çekinmemelisiniz. Yaşadığınız süreçte en büyük desteği alacağınız kişi kuşkusuz ki partneriniz. Aynı sorunu yaşayan pek çok kadın olduğunu ve aşılmasının mümkün olduğunu unutmadan kendinizi tedavi süresince motive edin. Hepinize sağlık dolu keyifli günler dileriz.

Photo by Aricka Lewis on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.