Teknoloji Devrimi ve Mesleklere Etkisi

Dünya Ekonomik Forumu raporu teknolojideki gelişmenin bir sonucu olarak 2020 yılında bugün var olan bir çok mesleğe o gün ihtiyaç duyulmayacağını söylüyor. Teknoloji devrimi tüm hayatı etkileyeceği için meslekleri de değiştirecek diye ekliyorlar.

Bilginin hızlı ve kolay ulaşılabilir olduğu bir dünyada eldeki veriyi analiz edecek Veri Analist’leri ve bu verilerin güvenli bir ortamda akması ve korunması gerektiğinden Veri Güvenliği Uzmanlığı gibi mesleklerin önem kazanacağı söyleniyor.

Sahada gezen satış takımlarının yerini farklı satış araçlarına bırakacak ve marketing faaliyetleri ön plana çıkacak. Otomasyon artacağı için insan eli değen işlerin oranı azalacak.

Peki çalışanlar teknoloji devrimi konusunda ne yapmalı?

Herşeyden önce uzmanlık alanlarımızı genişletmeli, değişime ayak uyduracak şekilde ince becerilerimizi geliştirmeliyiz. Değişime direnmek yerine günlük hayatımızda değişimden ve getirilerinden nasıl fayda sağlayabiliriz diye bakmalıyız.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan bu raporda çalışanlardan beklenilen 10 temel beceri de sıralanmış. Buna göre, problem çözme yeteneği, işbirliği içinde olma, insan ilişkileri yönetimi, eleştirel düşünce gücü, müzakere becerileri, kalite kontrolü, hizmet oryantasyonu, güçlü muhakeme gücü, karar alabilme, aktif dinleme ve yaratıcılık öne çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.