Şok Diyet

Şok Diyetlerin Zararları

Türkiye insanları olarak damak tadımızın gelişmiş olduğuna şüphe yok. Saray mutfağından günümüze kadar gelen tatlı, hamur işi tarifleri, yöresel lezzetler derken kilo almak çoğu zaman  kaçınılmaz oluyor. Hareketsiz yaşam stili ve dengesiz beslenme birleştiğinde kısa sürede kilo almak çok kolay maalesef. Kiloları aldığımız hızla vermek istiyoruz. Çok uzun süren sağlıklı beslenme düzenine geçiş zor gelebiliyor bazen işte bu noktada devreye şok diyet giriyor. Fazla kilolarınızdan kurtulmak isterken sağlığınızı kaybetmenize neden olan şok diyetlerin zararlarını paylaşacağız bugün sizlerle.

Sağlığınızı Kaybetmeyin

Aşırı kalori kısıtlaması, tek tip beslenme ve genellikle ilginç isimlerden oluşan diyet listelerine hepimiz aşinayız. Özellikle kış aylarının bitmesi yaklaştığında şok diyet mevsimi açılıyor diyebiliriz. Çok yaygın olan şok diyetler yoğun sıvı tüketimi, karbonhidratı sıfırlamak veya tek tip besin tüketimine yönlendiriyor bunun neticesinde de sağlığımızı ciddi oranda olumsuz etkiliyor.

Su kaybı, halsizlik, tansiyon düşüklüğü ilk ortaya çıkan belirtiler. Sık tekrarlanan şok diyetlerin hemen ardından standart beslenmeye geçilmesiyle daha fazla kalıcı kilo alınması ve insülin direnci oluşması da sık rastlanan sorunlardan biri. Tek tip beslenmeye bağlı kansızlık oluşmasına bağlı yorgunluk ve saçlarda dökülmeye yine çok sık rastlanıyor. Kalsiyum ve fosfor alımının azalmasıyla kortizol dengesi bozulur bu da ilerleyen yaşlarda kemik erimesi ve kolayca kırılan kemiklerle uğraşmanıza neden olur. Yoğun sıvı tüketimi su zehirlenmesi olarak bahsedilen durumu yaşamanıza  neden olabilir. Su zehirlenmesi bilinç kaybı gibi sorunlara yol açabilir.

Düşük kalorili şok diyetler sadece fizyolojimizi değil psikolojimizi de olumsuz etkiliyor. Çok düşük kalorili beslenme tipinin depresyona neden olduğu tespit edilmiştir. Aylık olarak sağlıklı şekilde verilebilecek kilo 2-4 arasında olarak belirlenmiştir. Fazla kilolu olmanın sağlığımızı olumsuz etkilediği kesin bir yargı fakat şok diyetlerde mantıklı bir kaçış yolu değil gördüğünüz gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.