dekorasyon hataları

Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

Bahar ayları yaklaşıyor yeni evlenecek çiftler, evin dekorasyonunda değişiklik yapmak için bahar aylarını bekleyenler derken dekorasyon fikirlerine en çok ihtiyaç duyduğumuz aylardayız zannediyoruz ki. Bugün sizlere bir dekorasyon konseptinden bahsetmeyeceğiz. Daha kurtarıcı ve genel bir yaklaşımla ev dekorasyonunda en sık yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Renklerden Korkmayın

İlk ve en yaygın olarak yapılan hata tüm eve takım mobilya almak. Evin farklı odalarında farklı tonları kullanmaktan çekinmeyin. Yaşam alanınızın tümünde mobilyanın ve renklerin tek tonunu görmek bir süre sonra inanın bunaltıcı olacaktır. Koltuk ve mobilyalarda tek tip renkler tercih etseniz dahi yastıklarda, belki bir berjerde veya dekoratif ürünlerde mutlaka canlı renk tonlarını kullanın. Renk kullanımında gözünüz bu konuda çok keskin değilse mutlaka renk kartelalarından faydalanıp düşündüğünüz tonları yan yana gözlemleyin. Zıt renklerin birbirini daha kolay tamamladığını zor olanın yakın tonları tutturmak olduğunu unutmayın.

 Alanınızı Verimli Kullanın

Koltukları duvar diplerine dayayıp, en büyük alanı televizyona ayırma modası geride kaldı. Küçük odalarda pek fazla seçeneğiniz olmayabilir fakat standart ölçülerde bir oturma odasına gerektiğinden fazla eşya alıp koltuklarını duvarlara mahkum etmeyin. Gereğinden fazla eşya sadece işinizi arttıracak, alanınızı daraltacaktır. Sade ve az olan güzeldir ilkesini hiç ama hiç unutmayın. Eğer ortalama ebatta bir odanız varsa devasa büyüklükte bir orta sehpaya ihtiyacınız olmadığını kabul edip alan hesaplaması yapmadan eşya seçmemelisiniz.

Çok önemli olan ve genelde atlanan diğer bir konuda evin aydınlatma ihtiyacının doğru şekilde karşılanmasıdır. Özellikle çalışma odası gibi ışığa ihtiyaç duyulan alanlar da odanın tümünün aydınlatılması gerekmektedir. Düzgün aydınlatılmayan bir alan şık olsa dahi kullanışsızdır.

Perde ve halı  bağımsız elemanlar olarak düşünmemeli tonlarını seçerken bütünlüğü göz önünde bulundurmalısınız. Mobilyalarla uyumlu ve doğru boyutta perdeler evinizin şık görünmesi için olmazsa olmazlardandır. Fazla koyu tonda olurlarsa evi kasvetli gösterebilir, yanlış boyutta olduklarında emanet gibi durabilirler. Perde seçmek çok kolay değil yani anlayacağınız. Halı seçiminde de en sık yapılan hata mekana göre çok küçük halılar tercih edilmesi oluyor genelde. Halınızdan kalan boşluğun çok fazla olması göze hoş görünmeyeceğinden eşyaların tamamını yerleştirip kalan alana uygun bir halı seçmeniz mantıklı olacaktır.

Photo by Sven on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.