Sakız Çiğnemek Hazmı Kolaylaştırıyor

Uzmanların belirttiğine göre yemek yedikten sonra 10-15 dakika sakız çiğnemek yutulan salgılarla birlikte hazmı kolaylaştırıyor. Fakat bunun yanında yemeğinizi yeterince ağır ağır tükettiyseniz buna ihtiyacınız olmayabilir. 
Sakız zaman zaman mide bulantısını önlemek ya da sigara içmemek için çiğnenebilir. Bunun yanında sadece vakit geçirmek için de çiğnenebilir. Şekersiz sakızların hiç bir besin değeri olmadığı için istenildiği kadar çiğnenebilir. Özellikle yolcuklarda rahatız olanlar için tavsiye edilir.

Sakızın Tarihçesi

Sakızın tarihi tam olarak bilinmese de Maya’ların çeşitli yaprakları ve sakızın bugünde kullanılan özü olan sıtma ağacı sütünü (cikle) pıhtılaştırarak çiğniyorlardı. Avrupadan gelen göçmenler kızılderililerden çam sakızı çiğnemesini öğrendiler. 1800 ‘lü yıllarda ilk ticari çam sakızı piyasaya çıkarıldı. Bunu piralin mumundan yapılan ciklet izledi. 1860 yılında sıtma ağacı sütü (cikle) sakızın ham maddesi olarak kullanılmaya başladı. Cikle koku ve tat muhafaza eden yapısı sayesinde yaygın kullanılan hammadde haline geldi. 

Sakızın İçeriği 

Üreticiye ve sakızın tipine göre değişmekle birlikte sakızların içinde ciklenin yanında şeker ve mısır şurubu bulunabilir. Sakız içinde tatlandırıcı olarak kullanılan doğala özdeş aroma ismi verilen kimyasal aromalar ve renklendirici olarak kullanılan kimyasalların zararları ve kullanımın kısıtlanması konusu çeşitli meclislerde tatışılıyor. Yine sağlığa son derece zararlı olan aspartam, msg (monosodiumglutamate), E-950 ( Acesulfame-K), sorbitol, E-422 Gliserol (Gliserin) gibi sağlık açısından zararlı kimyasallarında sakız içinde kullanılabildiği biliniyor.

Sakızın Zararları

Sakız yukarda belirtilen kimyasallardan dolayı oluşan zararlarının yanında uzun süre çiğnenirse dolayı da zararlı olabilir. Uzun süre sakız çiğnemek sürekli üretilen tükrük mide asidi dengesini bozabilir. Ağrıca sürekli ciklet çiğneyen insanların çene yapısında bozulma oluşabilir.

Sakız mı, Ciklet mi?

Eskiden ciklet kelimesi daha yaygın kullanıma sahipken, artık sakız kelimesi daha yaygın bir kullanım almıştır. Ciklet kelimesi sıtma ağacı sütünün isminden gelirken, sakız kelimesi de doğrudan sakız ağacından isimlenmiştir. Cikle kelimesi Meksika kökenli bir kelimedir. Sakız ağacının diğer ağaçlara nazaran daha yoğun bir reçinesi vardır. Sakız ağacı reçinesi aroması dolayısıyla bazı alkollü içkilerde de kullanılır. Örneğin daha çok Ege de üretilen sakız rakısı meşhurdur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.