reformer pilates

Reformer Pilates

Giyisinin, mekanın, dekorasyonun modası olur da sporun olmaz mı? Bugün yeni yükselen yıldızımız reformer pilates hakkında bilgi vermek istedik sizlere.

Pilates son yılların revaçta olan sporlarından biri, ağır egzersizler yerini kişilerin kendi vücut ağırlığıyla çalışarak vücut direncini arttırdığı pilatese bırakalı çok oldu malum. Pilatesten farklı olarak özel tasarlanmış pilates aleti ile yapılan reformer pilates kas yapısını güçlendirmekte daha başarılı bulunuyor.

Nasıl Yapılır?

Reformer pilates aleti ilk olarak 1. Dünya savaşı sırasında yatakta tedavi edilen askerlerin kaslarını güçlendirmek amacıyla Joseph Pilates tarafından tasarlanmıştır. Amacı eklemlere yük binmeden kasları kuvvetlendirip, duruş bozukluklarını düzeltmek olan reformer pilates 100’den fazla hareket yapılmasına olanak sağlayacak kadar kapsamlıdır.

Hemen hemen tüm pilates stüdyolarında mevcut olan reformer pilates aleti ile uzman bir eğitmen öncülüğünde çalışılması olmazsa olmazlardan. Nefes egzersizleri ile desteklenmesi gereken ve vücut ağırlığına uygun şekilde çalışılması gereken reformer pilateste tüm spor dalları gibi bilinçsiz yapıldığında kas ve iskelet sistemine zarar verebiliyor. Genellikle haftanın 2 yada 3 günü bir saatlik periyotlarla yapılması öneriliyor.

Uygulamalı olarak görmek için aşağıdaki youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Vücudumuza Yararları Nelerdir?

Yazının şüphesiz en keyifli kısmı burası hepimiz için. Sağlıklı ve dinç bir yaşam sürdürebilmek için spor hayatımızın bir parçası olmalı. Yoğun hayat temposunda zorlukla spora ayıracak vakit ayırabildiğimizde de olumlu yansımalarını hemen hissetmek istiyoruz haklı olarak.

İlk defa yapanlar ilk ayın sonunda vücutlarında olumlu etkilerini hissettiklerini belirtiyorlar. Duruş bozukluklarını düzeltmek ve duruş bozukluklarının neden olduğu ağrılardan kurtulmak için en iyi adres kesinlikle reformer pilates. Bel ve boyun fıtığından müzdarip  olanlar için en sağlıklı seçeneklerden biri. Doğru nefes alma tekniğini öğretip aynı zamanda vücudun stres seviyesini düşürüyor.

reformer pilates 2

Kasların biçimlenmesinde  ve özellikle karın kaslarının sıkılaşmasında  çok başarılı. Kan dolaşımını hızlandırarak dolaşım  ve eklem hastalıklarına karşı adeta bir koruyucu kalkan işlevinde. Bölgesel incelme ve yağ yakımı konusunda da oldukça işlevsel ve başarılı bir spor reformer pilates.

Her spor çeşidinin her vücut yapısı için uygun olmadığını doktorunuza danışmadan spora başlamanın yanlış olduğunu hatırlatalım.  Kendinizi şımartmayı, vücudunuza iyi bakmayı sakın ama sakın unutmayın. Sporla, neşeyle, huzurla dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.