kaykay

Pratfall Etkisi

İlginç bir psikoloji fenomeninden bahsetmek istiyoruz. Küçük sakarlıkların sizi daha sevimli göstereceğine inanılan bir sosyal fenomen olan Pratfall etkisinden. Hiç bir hatası olmayan, mükemmel insan algısının sizi insanlardan uzaklaştırıp mesafelere neden olurken yapılan küçük hataların sizi sosyal çevreyle daha çok yakınlaştırdığını savunuyor.  Pratfall etkisi ilk olarak 1966 yılında Kaliforniya Üniversitesinde  psikolog Elliot Aronson tarafından incelenmiştir.

Pratfall Deneyi

Pratfall etkisinin denenmesi için Aranson üniversite çağında 48 erkek denek seçmiştir. 4 gruba ayırdığı deneklere çeşitli sorulara cevap veren birinin ses kaydını dinletir.

  • Sorulara cevap veren üstün bir kişi
  • Soruları cevaplayan ortalama bir kişi
  • Soruları cevaplayan ve hata yapan üstün bir insan
  • Soruları cevaplayan ve hata yapan ortalama bir kişi

    Ses kayıtlarına 4 kişi içinde kişisel özelliklerini belirtecekleri nitelikler eklenmiş, üstün bir kişi olarak dinlenilen ses kaydında okul kaptanı, iyi bir müzisyen, okul derecesi gibi özelliklerinden bahsetmiştir. Dinlenilen ses kayıtları içerisinde en büyük sempatiyi Pratfall’ın savunduğu gibi hata yapan üstün kişi toplamıştır. Soruların çoğuna doğru yanıt veren kişinin kayıt esnasında takımıma kahve döktüm demesi ortalama birinin sakarlığından daha sempatik bulunmuş.

    Hiç hata yapmayan üstün kişiye  hissedilen mesafe hata yapan üstün birine hissedilmiyor aksine yakınlık ve sempatiye yol açıyor deney sonuçlarına göre. Aynı zamanda ortalama birinin yaptığı sakarlıkta üstün birinin aksine itici olarak yorumlanıyor. Güçlü olan her yerde kazanıyor yani yine anlayacağınız.

    Sonuç olarak bir hata yaptığınızda ilk gülen siz olun her zaman. Hataların insanlara mahsus ve yapılmalarının olağan olduğunu unutmadan yolunuza rahat şekilde devam edin nasıl olsa sadece sizi daha sempatik gösterecekler.

Photo by Josh Marshall on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.