yazı yazmak

Pomodoro Tekniği

Zamanınızı verimli değerlendirme konusunda sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız bugün yazı konumuz sizi oldukça mutlu edecek demektir. Verimli çalışmak için oldukça sık uygulanan ve olumlu etkileri olan Pomodoro yöntemini konu olacağımız yazımızın sonuna kadar odağınızı dağıtmayın yeter zira yazının sonunda yeni bir sisteme sahip olacaksınız. İşin yarısında kaçan hevesten, aklım dağıldı deyip ertelemekten ve sonu gelmek bilmeyen molalardan kurtulma zamanı!

Pomodoro Tekniği Nasıl Ortaya Çıkmış ?

1980’li yıllarda ders çalışmak konusunda sıkıntı yaşayan bir öğrenci olan Francesco Cirillo zamanını daha verimli kullanmak için kendine özel bir sistem geliştirir. Francesco verim arayışında bulunduğu esnada mutfaktadır  ve çözümü çok kolaylaştıracak bir nesne gözüne çarpar. Mutfak zamanlayıcısına misyonunun çok üstünde bir görev yükleyerek 25 dakikada bir hatırlatması yapması için düzenler ve sistemini uygulamaya başlar. Çalışma sistemini 25 dakika çalışıp 5 dakika dinlenecek şekilde düzenler ve her yarım saatlik periyoda pomodoro adını verir.

Sistem çalıştığınız 25 dakika boyunca sadece çalıştığınız konuya odaklanmanızı, 5 dakikalık molanız esnasında ise kesinlikle işle ilgili herhangi bir konuyu düşünmemenizi gerektiriyor. Molanız esnasında beyninizi tamamen sıfırlayarak kendinizi rahatlatacak aktivitelerde bulunmalısınız su içmek, tuvalete gitmek, biraz hava almak gibi. 4 pomodoro sistemi tamamlandığında kendi ihtiyaç durumunuza göre uzun bir mola verebilirsiniz. Mola sürenizde istediğiniz aktivite ile ilgilenebilirsiniz.

Pomodoro sayısı günlük 8-16 arası ideal olduğunda ideal çalışma süresi tamamlanmış sayılıyor. Verimi tam olarak sağlamak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken konu 25 dakikalık çalışma süreci boyunca odağınızı dağıtmamak olmalıdır. Periyot esnasında farklı bir işle ilgilendiğinizde not almalısınız ve kendinizi düzenli olarak analiz etmelisiniz. Pomodoro sistemine geçiş yapmanızın ardından yaptığınız analizlerde verim konusunda gittikçe artan bir ilerleme kaydediyorsanız doğru sistemi kurdunuz demektir. Odaklanma konusunda yeterli ilerlemeyi sağlayamazsanız dikkatinizi en çok dağıtan etmeni bularak sorunu  çözmelisiniz. Tespit ettiğiniz soruna yönelik önlem alabilirsiniz örneğin sosyal medya dikkatinizi çok çekiyorsa kısa molalar esnasında telefonunuzdan uzak durabilir, çalışırken telefondan uzak kalmayı deneyebilirsiniz.

Verimli çalışma sistemini de çözdüğümüze göre şimdi işler bizden korksun değil mi ? Hepinize keyifli ve verimli bir çalışma hayatı dileriz.

Photo by Nils Stahl on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.