trafik lambası

Plasebo Etkisi İlaçlarla Sınırlı Değil

Bugün sizlere plasebo etkisinden bahsedeceğiz. Öncelikle plasebonun tanımından bahsedelim isterseniz. Plasebo, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı olarak etki göstermesi durumudur. İlaçlarda yaygın olarak kullanıldığını, bu konu üstünde düzenli olarak yeni deneyler yapıldığını biliyoruz fakat bu sihirli etki sadece ilaçlarla sınırlı değilmiş .

Her Yerde Biraz Plasebo

Sadece ilaçlarda kullanıldığını sandığımız plasebo etkisinin ne kadar yaygın ve sık şekilde kullanıldığını öğrendiğinizde sizde bizim kadar şaşıracaksınız eminiz. Öncelikle bir uygulamanın, oyunun açılmasını beklerken karşımıza çıkan ilerleme çubuklarını anımsayalım. Yazılımcılar, insanlar boş ekrana baktığında daha aceleci olduklarından süreci daha kısaymış gibi göstermek için sık sık ilerleme çubuğu görüntüsü kullanıyorlarmış. Yani %70 ilerleme gördüğünüzde boş yere heyecanlanmayın zira ilerleme çubukları çoğu zaman görüntüden ibaret ve gerçek ilerleme oranıyla tutarlı değil.

Yüksek gökdelenler, sonsuz katlı siteler derken hayatımızın iyice içinde yer edinen asansörlere göz atalım şimdi de. Asansörlerde geçirilen zaman ne kadar kısa olsa o kadar iyi. Hepimiz için nihayetinde varacağımız yere giderken kullanılan bir araç sadece. Bu nedenle asansöre biner binmez kapı kapatma düğmesine çoğu kez ard arda basarak süreci hızlandırmaya çalışıyoruz. Üzülerek söylüyoruz fakat asansör kapısını açma kapama düğmeleri de çoğu zaman işlevsiz. Kapının kapanacağı zaman ayarı sabit, kapama düğmesi sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor.Asansör düğmesinin bir benzeri de trafik ışıklarını beklerken bastığınız butonlar. Bu butonların da çoğu zaman ışıkların yanma süresi üzerinde bir etkisi yok. Sadece yeşil ışığı beklediğiniz esnada daha sabırlı davranmanız için mevcutlar.

İlk kez duyduğunuzda en çok kandırılmış hissetmeniz muhtemel olan örneği en sona sakladık. Ortak alanlarda kullanılan klimalar, termostatların panelleri de plasebodan ibaret. Sık yaşanacak arızalar nedeniyle ortalama bir derece belirlenip tüm alanlarda aynı sıcaklık uygulanıyor siz sadece panellerle oynayarak kendinizi duruma hakim hissediyorsunuz. Hatta gerçekçi olması için panel ayarlarıyla oynandığında ortama fan sesi verilen sistemler oluşturarak plasebo etkisini daha gerçekçi hale getirmişler.

Günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan bu örneklere bu yazıdan sonra morruj okurları olarak farklı bir gözle bakacağımız kesin değil mi ?

Photo by Christopher Burns on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.