Otelde Spa Masajı

Spa masajı son yıllarda uzakdoğudan ülkemize gelerek yorgunluk ve stres atmak isteyenlerin birinci tercihi halini aldı.
Spa masajının bu özelliği bir çok otel tarafından kabul görerek bünyelerine uzakdoğu kökenli spa masajı uzmanlarını katmalarını sağladı. Bir çok spa masajı çeşitleri olduğu gibi bu masajın bir çok uygulama yöntemi de bulunmakta. Tatil amaçlı gittiğiniz otellerde artık bu hizmetle karşılaşmak bi sürpriz olmaktan çıktı. Özellikle Belek bölgesinde yeralan oteller bu hizmeti ücretsiz aktiviteleri arasına alarak temel unsurlarından biri haline getirdi.

5 yıldızlı otellerde spa masajı imkanı uzman kişilerce sağlanırken misafirlerin bu hizmeti veren otelleri özellikle tercih ettikleri görülüyor. Antalya spa masajı hizmeti veren oteller için bir merkez haline gelirken otel konseptini spa masajı üzerine kurarak bu ismi alan birçok tesis ortaya çıktı.

SPANIN KELİMESİNİN ANLAMI

Spa nedir yada spa ne demektir diye sorulduğunda ise kelime anlamı olarak Latince SELUS PER AQUAM anlamına gelen SPA asıl manada; sağlık, zindelik, estetik ve güzelliğin suyun iyileştirici gücüyle geri kazanmak demektir. Turizmin gelişmesi, taleplerin artması doğrultusunda bedensel ve ruhsal açıdan iyileşme; diğer bir deyişle terapi hizmeti anlamı taşır.

 

SPANIN TARİHİ

Tarihsel olarak bakıldığında SPA ’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. Savaşlardan yorgun ve perişan dönen Romalı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem “Sanus Per Aquam” [SPA] –sudan gelen sağlık- adı verilirmiş.

Hatta bu dönemde aynı sebeple Belçika’da kurulan, 14. yüzyılda meşhur olan ve günümüze dek gelen SPA isimli bir şehir de kurulmuştur. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen SPA bir kültür haline dönüşmüştür. Tarih içinde, mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pekçok therapiyi kapsamıştır.

SPA kültüründe, tarihsel olarak ana tema tedavi olarak ön plana çıkmıştır ve bunun belirleyici formu da hidroterapi olmuştur. Günümüzde ise kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını, beklentilerini karşılayan, sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan güzellik merkezlerine de SPA adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve therapi merkezi anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.