Okul çağındaki çocukların hastalıkları

Çocuğunu okula gönderen her anne babanın yüzleşmek zorunda olduğu korkulu rüya salgın hastalıklardır. Nezle grip gibi hastalıklar her ne kadar yorucu olsa da anne babaları çok endişelendirmez. Daha zor olan kızamık, kabakulak, su çiçeği, boğmaca gibi hastalıklardır. Her ne kadar düzenli yapılacak aşılarla çocuğunuzun bu hastalıklara yakalanma riski en aza insede bu hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Kızamık Hastalığı

Kızamık genelde 2 ile 10 yaşları arasındaki çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. 11 gün kuluçka devresi vardır ve bu sürede bir belirti göstermez. Sonrasında gözlerde ve burunda yanma, ateş şeklinde kendini gösterir. Ayrıca yanak mukozasını ve dili beyaz noktalarla karışık kırmızı lekeler kaplar. Sonra kırmızı lekeler bütün vücudu kaplar ve 3-4 gün sürer. Bu süre sonunda ise vücud yavaş yavaş normale döner. Antibiyotiklerin kızamığın tedavisinde bir etkisi olmaz. İyileşme süresi boyunca çocuk yarı karanlık odada ve serin tutulmalıdır

Kuluçka evresinde başkalarına bulaşmaz fakat kuluçka evresi geçer geçmez hızlı bir şekilde bulaşabilir. Hastalığa yakalandığı tespit edilen çocuk 18 gün boyunca okula gönderilmemelidir.

Rübeol Hastalığı

Yalancı kızamık olarak da bilinen hastalık genellikle 3-15 yaş arası çocuklarda görülür. 10 günlük kuluçka devresinde hiçbir belirti göstermez. Kuluçka sonrası yüzde başlayan lekeler 12-24 saat arasında kollar başta olmak üzere vücudun diğer kısımlarını sarar. Kan gibi kırmızı kaşıntılı lekeler oluşur. Belirtilere baş ağrısı eşlik edebilir. 3 gün sonra yavaş yavaş iyileşmeye başlar.

Kadınların bu hastalığı çocukluk evresinde geçirmeleri bir bakıma iyidir. Hamileliğin ilk haftalarında geçirilen rübeol hastalığı fetüsün gelişmesine çok olumsuz etkilerde bulunabilir. Hastalığın en önemli tedavisi dinlenmektir. Bu hastalığı geçiren çocuk yatakta veya evde 8 gün dinlendikten sonra okula dönebilir.

Su Çiçeği

10 yaşından büyük çocuklarda görülen su çiçeği kuluçka evresi yaklaşık 14 gün sürer. Belirti göstermez. Sonrasında bütün vücutta sivilceler ve kırmızı lekeler belirir. Mavi kabarcıklara dönüşen lekeler 3-4 içinde kuruyarak kabuk bağlar. Yaklaşık 8 gün sonra kuruyarak kaybolur. Bu aşamada müdahale edilirse kalıcı lekeler oluşabilir. Hastalık bulaşan çocuk dinlenmelidir. Kaşıntıyı önlemek için yaralara pudra sürülebilir. Çocuk yaklaşık 15 gün sonra okula dönmelidir.

Boğmaca

Boğmaca hastalığı uzun ve inatçı öksürükler ile kendini gösterir. Özellikle 2 – 5 yaş arası çocuklarda görülebilir. Yeni doğan çocukların geçirmesi tehlikeli olabilir. Kuluçka süresi 8 – 12 gün arası sürer. Hastalık nezle devresi, boğulurcasına öksürme devresi, hastalığın son evresi olmak üzere 3 evreye ayrılabilir. Bu evrede hafif öksürükler olur, iştah azalması, uyku dağınıklığı olur. Zaman zaman kusma görülebilir. Boğulurcasına öksürme devresinde günde 20 ile 40 arasında öksürme nöbeti gelir. Zaman zaman ateş yükselir. Nabız yüksek seyreder. Bu devre 15 gün ile 45 gün arası sürebilir. Hastalığın son evresi 15-20 gün sürer ve öksürük daha normal bir hal alır. İyi tedavi edilmeyen boğmaca kalıcı bronşite dönebilir. Hastalık bebeklik aşıları ile önlenebilir. Hastalık bulaşıcı olduğundan hastalığa yakalanan çocuk kalabalık ortamlara sokulmamalı, en az bir ay okula gönderilmemelidir. Hastalık süresinde iyi beslenmeli ve dinlenmelidir. Tedavi gördüğü oda serin tutulmalı ve havalandırılmalıdır.

Kızıl Hastalığı

6 – 15 yaş arası çocuklarda görülen bir hastalık türüdür. Ateş ve kırmızı lekeler ile kendini belli eder. 3-4 gün gibi bir kuluçka devresi olur. Sonrasında 40 dereceye kadar yüksek ateş görülür. Nabız yükselir. Boğaz ve ağız içinde kızarmalar olur. Özellikle sırtta olmak üzere üst vücutta kızarıklıklar olur. Boyunda bezeler belirebilir. Hasta çocuk dinlenmelidir. Antibiyotik tedavisi ile desteklenebilir. Son derece bulaşıcı bir hastalık olduğu için okulda bir çocukta görüldüğü takdirde çok dikkatli davranmak gerekir. Hasta çocuk karantina ortamına alınmalı ve ortam mümkün olduğunca dezenfekte edilmelidir.

Kabakulak Hastalığı

Kabakulak sinir sistemi üzerinde etki eden bulaşıcı bir hastalık. 3-15 yaş arası çocuklarda ilkbahar ve kış mevsimlerinde görülebilir. Yaklaşık 21 gün kuluçka devresi sürer. Sonrasında iştahsızlık, kulaklarda ağrıma, boğazda şişme olur. Ateş yükselir. Çene kısmının arkası çok fazla şişebilir. Hastalık bulaşan çocuk iyice dinlenmeli ve yaklaşık 15 gün okula gitmemelidir. İyi tedavi edilmezse çocuk menenjite de yakalanabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.