Oda sıcaklığı nasıl olmalı

Yaşadığımız bölgeye bağlı olarak kış yumuşak veya sert geçebilir. Kış soğukları henüz gelmeden, soğukların derdi gelmeye başlar. Her ne kadar günümüzde bir çok bina doğalgaz ile ısınıyor olsa da yine de kışın en önemli gündemlerinden biridir ısınmak.
Bulunduğumuz ortamda ne kadar üşüyorsak sıcaklığı o kadar yükseltmek isteriz. Hatta içerinin ısınmasını beklemeden daha da yükseltiriz ki çoğu zaman ortam istenilenden daha sıcak olur.
Sağlıklı bir insanın ısınması için çok fazla sıcağa gerek yoktur. Oda sıcaklığı olarak söylenen 22-23 derece ortam sıcaklığı yeterlidir. Ancak bu kişinin iyi gıda almış olması, kansızlıktan ve metabolizma noksanlığından şikayetçi olmaması gerektir.

ÇOK SICAK İYİ DEĞİL

Kombinizi çok yüksek dereceye ayarlayıp ya da sobanızı harlayıp odanızı 25 dereceye kadar ısıtmak hiç sağlıklı bir şey değil. Yaşantımızı doğa ile paralel yürütmek her zaman daha sağlıklı olan seçimdir. Oda sıcaklığını hamam gibi dediğimiz sıcaklıklara çıkarmak her ne kadar kemiklerinize kadar ısınmanızı sağlasa da dışarı çıktığınızda daha çok zorlanmanıza sebep olacaktır.

SICAK ODA VÜCUDA ZARAR DA VEREBİLİR

Çok sıcak ortamlarda karaciğer tembelleşebilir. Fazla sıcak ev ortamı böbrekler için fazla soğuk kadar kötüdür.  Böbrekler çok iyi çalışamaz ve toksinleri tam olarak atamaz.  Kışın bazen sebebini anlayamadığımız yorgunluk ve ağırlık hallerinin nedeni bu olabilir.

SICAK ORTAMLAR SALGIN HASTALIK KAYNAKLARI

Nezle, grip gibi kışın daha çok baş gösteren hastalıkların en kolay yayılma yerleri kapalı ortamlar ve özellikle sinema, tiyatro gibi çok ısıtılan ortamlardır. Salgınlar daha çok kapalı ve kalabalık ortamlarda yayılır. Bu gibi ortamlarda hasta olmamak için daha çok tedbir almak gerekir.

HARAKET ETMEK

Diğer yandan yazın olduğu kadar kışın haraket etmiyor olmamız da daha çok üşümemize sebep olur. Eğer imkan varsa kışın mutlaka spor yapmalı, aktif olarak spor yapmıyorsak bile evde küçük vucüt egzersizleri ile haraket kazanmalıyız.

SICAK ORTAM ve UYKU

Çok sıcak ortamlar uyku kalitesini düşürür. Hatta kışın küçük çocukların hasta olmasının en büyük sebeblerinden biridir. Ortam çok sıcak olunca çocuklar daha çok ağızlarından nefes almaya meyilli olurlar ve bu da onların hem hastalanmasını kolaylaştırır, hem de ostaki borusu çalışmadığı için kulakları ile ilgili problem yaşamalarına neden olur.