dans

Neden Dans Etmeliyiz?

Bugün sizlere eğlenceli bir o kadarda faydalı bir aktiviteden bahsedeceğiz. Spor yapmak denilince aklınıza sadece ağır egzersizler, sonu bir yere varmayan sıkıcı koşu bantları geliyorsa zihninizde ki klişelerden hızlıca kurtulun. Dans ederek psikolojik ve fizyolojik olarak yeni bir siz yaratmanız mümkün. Hazırsanız hep birlikte dans etmenin faydaları hakkında konuşalım.

Fizyolojik Faydaları

Dans etmenin fizyolojik faydalarını duyduğunuzda yazıyı okurken ufak dans ritimlerine başlayacaksınız bizden söylemesi. Öncelikle dış görünüşe en çabuk yansıyan etkisinden bahsedelim. Özellikle aerobik egzersizi bisiklete binmek veya koşmak kadar kalori yaktırıyor. Dans egzersizleri rutin olarak haftalık programınıza eklendiğinde enerjinizin artacağı da bilimsel verilerle kanıtlanmış durumda. Özellikle gen haritasında veya tıbbi geçmişinde kalp damar hastalığı riski olanlar için dans etmenin çok yararlı olduğu saptanmıştır.

Kalp sağlığı ile ilgili sorun yaşayan hastaların yaşam kalitelerinin diğer sporlara kıyasla dans ederek daha fazla arttığı gözlemlenmiştir. Dans ederken tüm kas grupları beraber çalıştığından tüm vücut egzersiz yapmış aynı zamanda vücudunuzun senkronize çalışma yeteneği ve esnekliği artar. Gelelim en az bilinen fakat çok önemli bir detaya. Dans etmek beynimizin daha yavaş yaşlanmasına yardımcı oluyor.

Psikolojik Faydaları

Dans ederken neşeli ruh haline bürünmemek mümkün değil. Yanlış yapılan minik bir hareket, size eşlik eden müziğin ritminin verdiği neşe özetle dans etmek modunuzu yükseltmek için harika bir egzersiz. Çağımızın vebası olan depresyonla savaşmak içinde dans etmek en etkili ilaçlardan birisi. Özellikle yoğun olmayan depresyon durumlarında dans ederek kendinizi kısa sürede motive edip ruh halinizi iyileştirebilirsiniz. Dans ederken vücuduyla hislerini ifade etmek insanın iç dünyasına açılan gizli bir geçittir aynı zamanda. Hissettiklerinizi dans ederek ifade edebilmeye başladığınızda kendinize olan güveniniz artacak dolayısıyla kendinizi daha iyi ifade edebiliyor olacaksınız. Yazımızın sonuna gelmişken güzel bir sözle tamamlayalım öyleyse.

“İnsanların kendini en gerçek ifade ettiği yer dans ve müziktir. Çünkü bedenlerimiz asla yalan söylemez.”  Agnes de Mille

 

Photo by David Calderón on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.