Nebahat Çehre

Nebahat Çehre

Bugün sizlere sadece yaş alıp yaşlanmayan herkesin çok sevdiği güzel ve bir o kadar da zarif bir kadının hayatından bahsetmek istedik.  Nebahat Çehre asil duruşu ve canlandırdığı karakterlerle sanatçı kelimesinin hakkını veren özel isimlerden biri.

Hayatı

15.03.1945 Samsun doğumlu olan Çehre’nin yaş alıp yaşlanmadığından bahsetmiştik yazımızın başında siz de bize hak vermişsinizdir bu bilgi sonrası değil mi ama? 4 çocuklu bir ailenin tek kızı olarak büyümüş.  Annesi Laz babası Gürcü kökenli olan Çehre 5 yaşındayken ailesi İstanbul’a taşınmıştır. 15 yaşındayken Türkiye güzeli seçilen Çehre kariyerine mankenlik ve fotomodellik yaparak başlamıştır. 1961 yılında Yaban Gülüm filmiyle sinema kariyerine başlamıştır.

1964 efsane çift olarak anılacakları Yılmaz Güney’le tanıştılar ve 1967 yılında evlendiler. Nebahat Çehre Yılmaz Güney’le olan evliliği hakkında  “Ülke meselelerinden yaşama bakışıma kadar her türlü konuda bakış açısı kazanmamda Yılmaz Güney’in katkısı oldu” ifadelerini kullanmıştır. Evliliği süresince sinemadan uzak kalan Çehre boşanmalarının ardından sahneye çıkarak bir süre şarkıcılık yapmıştır.

“Büklüm Büklüm” adlı bir şarkısı da mevcuttur. 1980 yılında sözleri Sezen Aksu’ya ait olan bir şarkıyı yorumlayarak listelerde birinci sıraya yerleşmiş ve minik serçeye ait bir besteyi yorumlamaktan çok mutlu olduğunu belirtmiştir. 2. evliliğinin ardından yine bir süre sinema ve sahnelerden uzak kalmıştır. Boşanmasının ardından dizilerde yer almaya başlamıştır.

Firdevs Yöreoğlu karakterini canlandırdığı Aşk-ı Memnu dizisi sonrasında büyüleyici oyunculuğu ve akıllara kazınan replikleriyle yeni neslinde hayranı olduğu Nebahat Çehre’nin yakın zamanda tekrar dizilerde yer almayı düşünmediğini belirtti.

Şu saatten sonra eski projelerini severek yeniden izlemekten başka şansımız kalmadı maalesef anlayacağınız. Neyse güzel sanatçımızı sağlığı ve huzuru yerinde görmek, güzel haberlerini almakta yeterli . Bir yazımızın daha sonuna geldik hepinize neşe dolu günler dileriz.

Photo : https://www.gecce.com.tr/fotogaleri-nebahat-cehreden-ekrana-donus-sinyali

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.