HD-21749b

NASA Yeni Bir Öte Gezegen Keşfetti

Yazımız teknoloji ve bilime sevdalı güzel kadınların için. Öncelikle hepinize merhaba.  Yakın zamanda yapılan bir buluştan bahsedeceğiz bugün sizlere. NASA ABD’nin Seattle eyaletinde düzenlenen Astronomi Derneği toplantısında yeni bir öte gezegen bulunduğunu açıkladı. Dünyamızın hali malum çevre kirliliği, zehirli atıklar, buzulların erimesi derken tası tarağı toplayıp gitsek yeridir. Son yıllar da çevre bilinci geliştirilmeye çalışıyor ama durum pek parlak sayılmaz. Bakalım yeni öte gezegen derdimize çare olacak mı?

HD 21749b ile Tanışın

Evet biz de sizin gibi düşünüyoruz daha sempatik bir isim seçseler güzel olurmuş. Yeni gezegenimiz dünyamızdan  59 ,5 ışık yolu uzaklıkta bulunuyor. Dünya’nın 3 katı büyüklüğünde ve 23 katı ağırlığında olduğu tespit edilmiş.  Bir cüce yıldızın yörüngesinde dönen gezegen bir turunu bizim zamanımızla 36 saatte tamamlıyor.

Üzücü haberi vermenin zamanı geldi. Yeni gezegen insan yaşamı için uygun bulunmamış. Hatta Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerin yüzey yapısıyla benzerlik göstermediği ucube olarak adlandırılmış. Haklısınız ucube kısmı biraz ağır olmuş ama kusurları yüzey yapısıyla da sınırlı değilmiş.

Yörüngesinde döndüğü parlak yıldızına olan yakınlığı nedeniyle sıcaklığı 150 derece civarında olan gezegenin çok büyük bir kısmının sudan , atmosferinin ağır gazlardan oluştuğu saptanmış. Varlığı doğrulanan 8. öte gezegen olan HD 21749b’ye hoş geldin diyoruz.  Yakın zamanda hepimizin kaçıp gideceği yeni bir dünya bulunması zor gibi duruyor sanki. O yüzden elimizdekine iyi davranmaya başlasak iyi olacak ne dersiniz? Çevreye karşı daha duyarlı olacağımız günlerin umuduyla…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.