Mücize Besin Anne Sütü

1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Emzirme Haftası” anneleri emzirmeye teşvik ederken bebeklerin gelişimini de destekliyor.
Dünya Sağlık Örgütü UNICEF her bebeğin ilk 6 ay boyunca tek başına anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan itibaren de ek besinlere başlanarak, ek besinlerle birlikte olmak koşulu ile 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesinin devam ettirilmesini önermektedir. Annelerin bebeklerine verdiği en güzel hediye olan “anne sütü” bebeğin vücut ve ruh saplığı için en uygun besindir. Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun bileşimdedir. Emzirmenin doğumdan sonra hemen başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır. 

Anne sütünün önemi

Anne sütünün yararları ve emzirmenin önemi saymakla bitmez. Emzirme son derecede sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Her memeli canlı gibi insanlar da yavrusunu doğumdan hemen sonra emzirmelidir.

Her bebek için en iyi, en doğal ve en taze besin.

Her zaman, temiz ve mikropsuz.

Daima hazır ve bedava. Özel harcama gerektirmez.

Tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir.

İshal, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlardan korur.

Bebeklerin daha zeki olmasını sağlar.

Bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur.

Doğumdan sonra gelen ağız sütü, bebeği hastalıklardan korur.

Bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar.

Emzirme, annenin sağlığını korur, meme ve rahim kanseri olma riskini azaltır.

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip. Ayrıca annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ileriki yaşlarında, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olmalarına katkı sunar.

Kaynak  : unicef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.