panik bozukluk

Modern Çağın Vebası Panik Bozukluk

Atalarımızın yaşadığı sakin hayata, doğayla iç içe olup arınma fırsatına en önemlisi de durup dinlenme hakkına sahip olamadığımız bir zamanda geldik dünyaya maalesef. Teknoloji çağında yaşamak keyifli tabi ama stresimiz boyumuzu aştı. Yoğun iş temposuna zamanla alışırdık belki ama sadece çalışmak yetmedi. Hep iyi görünen, sosyal ve neşeli insanlar olmamızı gerektirdi yeni çağ, haliyle hepimiz biraz yıprandık. Uzmanlar çağımızı “Anksiyete Çağı”, yüzyılın hastalığını da “Panik Bozukluk” olarak tanımlıyorlar. Teknoloji çağı çocuklarının vebası Panik Bozukluktan bahsedeceğiz bugün sizlere.

Panik Bozukluk Nedir?

Panik bozukluk aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir. Panik bozukluğun ortaya çıkışı farklı iki senaryoyla gerçekleşiyor. İlkinde kişilerde birdenbire başlayan göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, üşüme ya da ürperme, bazen de bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik gibi belirtiler çıkıyor ortaya.  Diğer olasılıkta ise kişiler başında bir tuhaflık, sersemlik, kendisini ya da çevresini bir garip ya da değişik  hissetmesi  gibi belirtiler gözleniyor. Bazı durumlarda hastalar iki tür belirtiye de sahip olabiliyorlar.

Panik Bozukluk Tedavisi

Öncelikle panik bozukluğun istatistiksel olarak çok sık gözlemlenen bir hastalık olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Panik bozukluğun tedavisi mümkün. Genel olarak 16-30 yaş arasında dönemsel strese bağlı olarak ortaya çıkıyor. İlaçla tedavisi çok yoğun belirti göstermeyen agorafobi (dış mekanlara karşı duyulan korku) belirtileriyle birleşmeyen panik bozukluk durumlarında tercih edilmiyor. Genellikle 8 seanslık psikoterapi seansıyla kalıcı çözüm sağlanıyor.

Panik bozukluk bir çeşit kaygı bozukluğudur  bu nedenle ruh halinizi etkileyecek besin türlerinden de uzak durmalısınız. Koyu çay, kahve, kola, alkol, sigara, esrar, ve aşırı yağlı, baharatlı yemeklerden uzak durmalısınız. Panik bozukluğunuzu sadece hekiminizle ve belirlediğiniz bir kaç yakınınızla paylaşın. Uzmanlar paylaşıldıkça belirtilerin daha sık gözlemlendiğini belirtiyorlar. Gece aniden beliren kaygı nöbetlerinde ılık bir duş almanız vücudunuzun normal seyrine dönmesine yardımcı olacaktır.

Yazımızın sonuna geliyorken en önemli uyarımızı da yapalım. Panik bozuklukla ilgili söylenen pek çok şeyin şehir efsanesinden ibaret olduğunu unutmayın. Panik bozukluk kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hepinize sağlık ve sevgi dolu günler dileriz.

Photo by Naomi August on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.