Ofis

Mobbing nedir?

Bugün sizlere biraz can sıkan fakat maalesef sık rastlanan bir sorundan bahsedeceğiz. Konumuz hepinizin biraz aşina olduğu mobbing kavramı. Nedir bu mobbing diyenler için öncelikle anlamını bakalım. Mobbing iş yerinizde size uygulandığını hissettiğiniz zorbalık, psikolojik tacize verilen isimdir. Kişinin iş verimini düşüren mobbing size astlarınız, üstleriniz veya aynı pozisyonda bulunduğunuz iş arkadaşlarınız tarafından uygulanıyor olabilir. Mobbing uygulayan kişilerin asıl amacı sizi manipüle ederek iş hayatından, mevcut iş yerinizden ayrılmanızdır.

Neden Mobbing Uygulanır?

Yurt dışında uzun yıllardır gündemde olup ülkemizde son yıllarda dillendirilmeye başlanan mobbing kavramına hemen hemen her iş yerinde rastlanıyor diyebiliriz.  Mobbinge  genellikle hedef olanlarsa yapılan araştırmalara göre en yaratıcı ve işinde en yetkin olanlar oluyor.  Benzer pozisyonlarda çalışan arkadaşları ve yöneticileri yaratıcı ve başarılı çalışanı kendi işleri olarak bir tehdit olarak algılıyor. Aynı şekilde size bağlı olarak çalışan elemanlarda sizi yıldırarak denetlemenizi zayıflatarak emir-komuta zincirine zarar vermek istiyor.

İş yerinde çalışan herkesin kendi çerçevesinde mobbing uygulamak için bir nedeni olunca ortaya sizin için gerçekten yıpratıcı olacak bir tablo çıkıyor. Çalışma ortamında dışlanma, lakap takılması, lafınızın kesilmesi, yaptığınız işin sahiplenilmesi veya hakkınızda türetilen bitmek tükenmek bitmeyen söylentiler gibi olumsuz durumların tamamının mobbing olarak değerlendirileceğini unutmayın.

  Mobbinge Uğradığımda Ne Yapmalıyım?

Mobbinge uğradığınızı düşünüyorsanız öncelikle delil toplama sürecine girmelisiniz. Patronunuz veya çalışma arkadaşlarınız mobbing uygulamayı olağan zannediyorsa da yasal olarak suçtur. Alo 170 hattını arayarak 7 gün 24 saat destek alabilirsiniz. Hukuki süreç başlatmayı düşünüyorsanız iş yerinde yapılan yazışmalar, kamera kayıtları, şahitler, maaş kesme vb durumların belgelendirilmesi dava sürecinde size çok büyük katkılar sağlayacaktır. Biz tepki göstermediğimiz sürece uygulanan zorbalığın sıradan sayılacağını ve herkesin bunu yapmayı kendinde hak olarak göreceğini unutmayın.

Psikolojik olarak zedelenmeden gerekli süreci başlatarak kendinize yeni bir kariyer planlaması yapın. Kariyer şüphesiz kaliteli bir hayat için olmazsa olmaz gerekliliklerden fakat sizden daha değerli değil ve alanınızda yetkin olduğunuzdan yeni bir iş bulmanız uzun zamanınızı almayacaktır. En önemli olanın her zaman kendiniz olduğunu unutmayın ve bir daha ki yazımızda buluşana kadar kendinize iyi bakın.

Photo by Andrew Neel on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.