minimalist dekorasyon

Minimalist Dekorasyon

Minimalizm akımı zamanımızı en çok geçirdiğimiz mekanlar olan evlerimiz ve ofislerimizi de etkisi altına alalı uzun zaman oldu. Az aslında çoktur! mottosuyla yola çıkılan minimalizm felsefesi hayatımızı az sayıda ve işlevsel eşyalarla geçirmeye odaklı. Minimalizmde karmaşık fikirlere yer olmadığı gibi minimalist dekorasyon anlayışında ise bir gün kullanırım diye kenarda  bekleyen o canınızı acıtan ayakkabıya yer yok.

Gereksiz Eşyalardan Kurtulun

Süslü aksesuarlar, yıllardır biriktirdiğiniz küçük hatıra objeleriyle vedalaşma zamanınız geldi. Minimalist tasarlanmış bir evde en çok dikkat çeken detay sadeliktir. Eşyalarınızın tamamını gözden geçirip ihtiyacınız olmayanları elemeniz gerekiyor. Sadece ihtiyacınız olan eşyalarla tasarladığınız evinizde birbirini bütünleyen parçalar seçmelisiniz.

Süslü avizeler, ağır şamdanlar gibi avangart parçaların yeni tasarımınızda yeri yok anlayacağınız.  Önemli olan keyifli ve konforlu zaman geçirmek olan evinizde gereksiz eşyalarla zihninizi yormamalısınız. Fazla eşyalarınızı elden çıkarmak için sivil yardım kuruluşlarıyla irtibat kurabilir yada son dönemde revaçta olan ikinci el eşya alım satımı yapan sitelerden faydalanabilirsiniz. Anlayacağınız sadeleşirken kara geçmeniz mümkün.

minimalist dekorasyon
minimalist dekorasyon

Renklerde Sadelik

Evinizin dekorunda bütünlüğü sağlamak ve minimalist düzene geçiş yapmak için birbiriyle uyumlu iki veya üç renk seçmelisiniz.  Genelde gri tonları, siyah ve beyaz renklerini tercih etmelisiniz. Kullanılan koltuklar, kitaplıklar, televizyon üniteleri köşeli tasarımlara sahip olmalı. Aksesuarlarda kontrast oluşturacak zıt tek renk veya renk paletinize uygun az sayıda obje seçmelisiniz.

Dekor ürünü olarak aydınlatmaların veya büyük ev bitkilerinin kullanımı oldukça yaygın.  Az sayıda eşya mottosuyla ilerleyeceğinizden büyük dolaplara ihtiyacınız yok. Yatak odaları genelde bir yataktan ve ortalama büyüklükte bir dolaptan oluşuyor. Mutfak için en büyük yardımcınız dolap içi düzenleyiciler olacak. Hedefiniz göz önünde minimum sayıda eşya bırakmak olmalı.

Yazımızı Platon’un yüksek öngörüsüyle minimalizm felsefinin çok öncesine dayanan bir sözü ile tamamlayalım. “Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır”. Keyifle zaman geçireceğiniz bir eviniz ve mutlu günleriniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.