Sağlıksız Yiyecekler

Mide Botoksu

Bugün sizlere çağımızın vebası obeziteye çözüm olarak uygulanan yeni bir yöntemden bahsedeceğiz. Günümüz verilerine göre 2.3 milyar kişi fazla kilolu ve 700 milyon kişi obez.  Obezitenin ölüme sebep olabilecek kadar riskli ve aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini en çok düşüren hastalıklardan biri olduğu malumunuz. Beslenme tipi, genetik yatkınlık, hareketsiz yaşam veya bir hastalığa bağlı olarak fazla kilolu veya obez olarak nitelendirilen kişilerin hızlı artışı bilimsel gelişmeleri de hızlandırıyor. Mide botoksu 10 15 yıldır uygulanan bir yöntem olsa da son yıllarda geliştirildi ve yaygınlaştı. Mide botoksu hakkında merak edilenler yazımıza devam edelim.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu endoskopik olarak uygulanan midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kasları geçici olarak etkisiz hale getiren bir tedavi yöntemidir. Mide botoksu işleminin uygulanması yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Hasta anestezi hekimi tarafından uyutulup, iki saat içinde uyandırılır. Genellikle bir kaç saat dinlendirilip aynı gün taburcu edilen hastaların 6 -8 aylık periyotta mevcut kilolarını %40 oranında kaybetmeleri amaçlanır. Kasların enjekte edilen botoksla etkisiz hale gelmesiyle besinler midede daha uzun süre kalırlar ve kişinin iştahı günden güne azalır.  Kaslar altı ay içerisinde eski hallerine geri dönerler. Kaslar aşamalı olarak eski haline döneceğinden kişide ani kilo artışı gözlenmez. Kişinin ihtiyaç durumuna göre mide botoksu tekrarlanabilen bir uygulamadır.

İştah kaybı operasyondan 3 gün sonra etkisini gösterir ve 7 gün sonunda en yüksek noktasına gelir. Uygulama konusunda hastaların en sık sordukları soru olan riski var mı konusuna gelelim. Botoks özellikle yüz bölgesinde uzun yıllardır kullanılıyor. Kişinin özel bir sağlık sorunu veya alerjisi olmadığı sürece operasyonla ilgili sorun yaşanmamıştır.  Fakat unutmayın; hiç bir operasyonun egzersiz ve beslenme desteği olmadan zayıflama konusunda tek başına yeterli değildir.

Photo by Christopher Flowers on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.