Hafif Yemek

Menopoz Beslenmesi

Kadınların hayatında bir dönemin sona erip yeni bir döneme geçiş yaptıkları bir süreç menopoz . Tıbbi olarak doğurganlığın sona ermesi olarak geçen bu sürecin psikolojik ve fizyolojik pek çok etkisi oluyor kadınlar üzerinde.  Genel olarak sıkıntılı etkileriyle anılsa da aslında çok anlamlı bir süreç kadınlar için . Olgunluğa eriştiğiniz yeni bir sürece girdiğiniz bu dönemde bir kaç püf noktaya dikkat ederseniz süreci sorunsuz atlatmanız oldukça muhtemel.

Menopozun Evreleri

İlk evre genel olarak kırklı yaşlarda başlayan pre-menopoz dönemidir. Bu evrede çok belirti yaşanmaz sadece adet aralıkları kısalır ve hormonsal değişimler yaşanır.  Sonrasında klimekterium olarak adlandırılan basamak denilen gelen aşamalı bir geçiş süreci yaşanır. Adet döngüsünün tamamen sona ermesi kırklı yaşların ortalarında başlayan bir süreçtir. Regl olma süresi öncelikle çok kısa aralıklarla tekrarlanır, bu sürecin hemen ardından da uzun periyotlara geçiş yapar.

Bu süreç yaşlılık evresinin başlangıcı sayılan 65 yaşına kadar devam eder. Yaşlılık evresine geçiş yapıldığında adet döngüsü tamamen sona erer ve hormonal dönüşüm tamamlanır.

Menopoz Döneminde Beslenme

Bu süreci yaşayan kadınlar sıcak basması, ruh hallerinde gerilim ve hızlı değişimlerin yanında genel olarak kilo artışı sorunuyla karşılaşıyorlar. Hormonlarda meydana gelen değişimler nedeniyle aynı beslenme alışkanlıklarını devam ettirseler dahi özellikle göbek bölgelerinde yağlanma meydana geliyor. Uzmanlar kadınların bu süreci kilo problemi yaşamadan atlatabilmek için ortalama günlük 200 kalori daha az almalarını öneriyor.

Akdeniz tarzı beslenen kadınların menopoz dönemini daha az kilo problemi yaşayarak sonlandırdıkları tespit edilmiş. Bol lifli ve yeşil gıdalar tüketerek ve yapay şekerden uzak durarak hem ruh halinizi hem de mevcut vücut ağırlığınızı korumanız mümkün. Diğer önemli bir detaysa haftada en az 3 gün 40-45 dakikalık egzersizler yapmaya özen göstermeniz.

Fiziksel aktivite seçeneğiz oldukça geniş tercihiniz herhangi bir spor dalıda olabilir yavaş tempoda yapılan bir yürüyüşte önemli olan düzenli olarak devam ettirmeniz. Evet güzel kadınlar bir yazımızın daha sonuna geldik. Önemli olanın hayatınızın hangi dönemini yaşadığınız değil, yaşadığınız dönemin hakkını en güzel şekilde vermeniz  olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.