kraliçe arı sendromu

Kraliçe Arı Sendromu

Bugün sizlere taht oyunlarından daha çekişmeli ve entrikalı bir mecradan bahsedeceğiz. Kadınlar arasında ki çekişmeleri konu alan bir dizi projesi sizce de daha az maliyetle en az sekiz sezonluk efsane bir yapıma hayat vermez mi? İçinizden evet dediğinizi duyar gibiyiz öyleyse yazının devamında heyecanlanabilirsiniz zira bilim insanları bu konuyu incelemiş ve kraliçe arı sendromu olarak isimlendirilen bir karakter analizinde bulunmuşlar.

Tedirgin Arılar

Kraliçe arı sendromunun en baskın gözlemlendiği ortam iş hayatı. Kadın yöneticiyle çalışmaktan korkma kavramına da hepimiz aşinayız. Peki neden böyle sorusu canlandıysa aklınızda resmin tamamına bakmalıyız. İş dünyası da en basit haliyle arı kovanlarına benzer.

Bal üretmek için kolonide bulunan arılar ve yönetici vasfına sahip bir kraliçe arı vardır. Kadınlar için kariyer basamaklarını tırmanmak çok kolay olmuyor malumunuz. Özellikle yöneticilik pozisyonları için erkek egemen bir düzende kıyasıya  rekabet etmeleri gerekebiliyor. Zorlu ve yorucu bir mücadelenin ardından liderlik pozisyonuna gelen kraliçe arıların sendrom durumu işte tam bu noktada başlıyor.  Yöneticilik yapmaya başlayan kraliçe arımız kendine tehdit oluşturma ihtimali olan rakiplerinin önüne set çekmek için inanılmaz performanslar sergiliyor.

  Çalışma Arkadaşlarına Etkileri

Detaycılıkları, çok yönlü düşünebilmeleri ve aynı anda pek çok odak noktasında aktif olabilme yetenekleri sayesinde kadınlar yöneticilik için gerçekten uygun adaylar. Kadın kadının kurdudur atasözünün hayat bulduğu noktada tam burada başlıyor. Kendi pozisyonları için tehdit olarak gördükleri hem cinslerine mobbing uygulayan kadın yöneticilere iş hayatında çok sık rastlanıyor. Sosyoloji ve psikoloji literatürüne kraliçe arı sendromu olarak geçen bu kavrama hepimiz aşinaydık  ama bilim nezdinde de kabul görmüş oldu.

Kavramın ortaya çıkış tarihi 1973 olsa da bilinirliği ve kabulü günümüzde sağlanmış diyebiliriz. Bir kraliçe arı ile çalışan kişilerde motivasyon bozukluğu, psikolojik ve fizyolojik olarak ağır yıpranmalara sıkça rastlanmaktaymış.

Kraliçe arıların bal arılarına daha sevecen ve anlayışlı davrandığı, mobbing olmayan huzurlu bir iş hayatı diliyoruz.  Ne olursa olsun motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Photo by Josefa nDiaz on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.