Kışın Tadı: Kızakla Yokuşta Kaymak, Evde Kızak Yapımı

Kaymak için Uludağ’a, Kartalkaya’ya gitmeyi beklemek eğlenceyi ertelemek demektir. O zaman yaşadığınız yere kayacak kadar kar yağdığı zaman doğru zaman diyebiliriz. Diyelim kaymak için kızağınız da yok. Olsun.  Karlar erimeden evde kızak yapımı konusunu öğrenip eğlenceyi yakalayabilirsiniz.

Aslında kaymak için kar yağışından sonra ikinci şart biraz eğilimli bir alandır. Ancak yokuşun gittikçe artması adrenalini artıracağı için şiddetle önerilir. Kaymanın ikinci şartı ise kaymayı sağlayacak malzemedir. Bu poşet, şambiyel, kızak gibi kaymayı kolaylaştıracak bir malzeme olmalıdır.

Ben daha profesyonel bir araçla kaymak istiyorum derseniz, kızağınızı evde basitçe yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler: tahta kalaslar, ince çıtalar, çivi, demir saç, çekiç.

Kızak Nasıl Yapılır?

Öncelikle ince çıtalarla tahta kızağın iskeletini oluşturmalısınız. Çiviler yardımıyla çıtaların üzerine tahta kalasları çakarak resimdeki şekli oluşturmaya çalışın. Kızakların önü yuvarlak olması şart değil ama dilerseniz törpüleme ile o hale getirebilirsiniz.

Son olarak tahtaların yerle temas edecek yerlerine demir saçları çakın ve kaymanın tadını çıkarın.

Kızak yapmak benim düşündüğüm kadar da kolay değilmiş diyorsanız Decathlon kızak modelleri sayfası imdadınıza yetişiyor.  

İyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.