Kış depresyonu

Kış Depresyonu

Battaniyelere hapsolmak, yağmuru camdan elimizde kahvemizle izlemek istiyor, kati surette ıslanmak ve üşümek istemiyoruz. Tatil günlerinde evden çıkmak içimizden gelmiyor.  Üşümeye ne gerek var sonuçta değil mi?  Kış geldiğinde hepimiz bir parça daha tembel oluyoruz kabul edelim. Biraz tembellik, sıcak evimizde daha fazla zaman geçirme isteği makul ve mantıklı fakat farkında olmadan kış depresyonu denen illetin pençesine düşmemek için dikkatli olmamız gerekiyor.

Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle en bilimsel nedeni ele alalım. Kış aylarında uyku, enerji ve ruh hali döngüsünü düzenleyen seretonin ve melatonin hormonlarının  düzeylerinde değişiklik olduğu saptanmıştır. Bilimsel olarak gün ışığında daha az zaman geçirmenin ve hormonsal değişimlerin kış depresyonuna neden olabileceği düşünülüyor.

Hepimiz risk altında değiliz tabi, depresyon belirtilerinin görülmesinde pek çok farklı etken mevcut. Öncelikle genetik yatkınlık taşıyanların kendilerini bu süreçten daha iyi korumaları gerekiyor. Biyolojik yapınız, gen haritanız, mevsimsel etki birleştiğinde dışarıdan çok muazzam görünen bir hayat yaşasanız dahi depresyonda olmanız mümkün. Sosyal hayatınızdan uzaklaşma, uyku düzeninde bozukluk, enerjisizlik ve aşırı iştah artışı yaşıyorsanız kendinizi yakından gözlemlemelisiniz. Bahsedilen belirtileri iki haftadan uzun süredir yaşıyorsanız ve genel olarak hayattan keyif alamama hali içerisindeyseniz kış depresyonunun etkisi altında olmanız mümkün.

Hangi Önlemler Alınabilir?

En çok dikkat etmeniz gereken konu uyku düzeninizin bozulmaması. Kış aylarında sabah yataktan kalkmak sevgiliden ayrılmak kadar zor biliyoruz fakat gerekirse kendinizle savaşarak uyku düzeninizi korumalısınız.  Sabah saatlerinde güne başlayarak gün ışığından daha çok faydalanmaya çalışmalı, eğer yapabiliyorsanız güneşin en tepede olduğu öğle saatlerinde kısa yürüyüşler yapmalısınız.

Azalan seretonin düzeyiniz sizi çikolataya her zaman olduğundan daha çok bağlıyor olabilir. Abartılı olmayan tatlı porsiyonlarının  tüketilmesinde zarar olmasa da büyük porsiyonlar sizin uzun vadede daha enerjisiz hissetmenize neden olacaktır. Omega 3 ve B vitamini içeren gıdaları tüketmeye çaba gösterin. Sevilen kış meyvelerinden olan muzun için bol miktarda endorfin (mutluluk hormonu) bulunuyor bizden söylemesi. Soğuk havaların izin verdiği ölçüde kapalı alanlarda da olsa sosyal hayatınıza devam etmelisiniz. Kış aylarında sinema ve tiyatro etkinlikleriyle modunuzu yükseltebilirsiniz.

Her  mutsuzluk hissinin depresyon olmadığını unutmadan belirtilere karşı dikkatli olmakta fayda olduğunu tekrar hatırlatmak istiyoruz. Mevcut belirtilerin bir süredir devam ettiğini gözlemlediyseniz mutlaka bir uzman tavsiyesi almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.