ketojenik diyet

Ketojenik Diyet

Hızlı beslenme alışkanlığı, doğal gıdaların yerini alan yapay besinler ve hareketsiz hayata tam hızla geçiş yapmamızla sağlıklı bedenlerimize elveda dedik. Son yıllar da bu kötü gidişatın önüne geçmek için pek çok yeni sağlıklı beslenme sitili oluşmaya başladı. Ketojenik diyet bunlardan bir tanesi.

Ketojenik diyet alınan karbonhidrat seviyesi en aza indirgenerek yağ yakımı seviyesinin arttırılması hedefler. Bilimsel araştırmalarla bu beslenme sitilinin acıkmaya sebep olan grelin hormonunun salgılanmasını azalttığı tespit edilmiştir. Ketojenik diyetin en önemli özelliği kas kütlesi korunarak yağ kütlesinin yakımını sağlamasıdır.

Hangi Besinler Tüketilmeli?

Tüketilen besinlere gelecek olursak yağlar ağırlıklı olmak üzere proteinle desteklenen beslenme de en az yeri karbonhidratlar kaplıyor. Her 1 kg vücut ağırlığınıza karşılık 1 gram protein almalısınız. Yani örneğin 70 kg iseniz, günde 70 gram protein almalısınız. Buna ek olarak 3.75 katı yağı ve 23 g karbonhidrat almalısınız. Tüketebilecekleriniz sağlıklı yağlar (hindistan cevizi yağı, tereyağı vb.), kuruyemişler, yumurta, beyaz ve kırmızı et, bol lifli yeşil sebzeler, süt harici tüm yağlı süt ürünleri.

İf beslenme grubu olarak geçen ve günde iki öğün beslenmeyi öğütleyen ketojenik beslenmede ana öğününüz kahvaltı ve öğle yemeği oluyor. Akşam altıdan sonra yemek yenmemesi öğütlense de karbonhidrat içermeyen besinlerin tüketilmesine izin var.

Kanser hastaları ve şeker hastalarında özellikle faydalı olduğu tespit edilen ketojenik beslenmenin çok uzun süre uygulanmasının sağlıklı olmadığı yönünde pek çok uzman görüşü mevcut. Ketojenik beslenen ünlü isimlerden bazıları Kim Kardashian, Megan Fox ve Adriana Lima.

Her beslenme tarzının her bünyeye uygun olmadığını uzman görüşü almadan basmakalıp diyetler uygulanmasının tehlikeli olduğunu hatırlatarak yazımıza son veriyoruz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.