kelebek etkisi

Kelebek Etkisi

Kaos teorisinin temel fikri olan “küçük değişikliklerin ileride büyük sonuçlar doğurabileceği” fikri, “kelebek etkisi” adıyla bilinir. Lorenz bununla bir kelebeğin kanat çırpışlarının bir başka yerde kasırgaya yol açabileceğini kastetmiştir. 

Kelebek etkisinin sosyal hayatımıza etkisi yadsınamaz boyutta önemli, sabah asık yüzler sinirli insanlar trafikte bitmek bilmeyen kornalarla güne başlıyoruz. Özellikle büyük şehirlerde tahammül seviyesi alt sınırlara inmiş durumda. Gandhi “Hiç kimsenin zihnimde kirli ayaklarıyla gezinmesine izin vermeyeceğim” diyerek negatif enerjilere maruz kalmak konusunda hepimizin sergilemesi gereken net tutumu çok güzel özetlemiş doğrusu.

 

Gülümsemenin Etkisi

Hayat her an mutlu, pozitif olmamıza izin verecek kadar kolay olmasa da ufacık bir gülümseme sıcak bir günaydınla güne başlarsak birinin hayatına dokunmamız ve kelebek etkisiyle o güzelliğin yayılması çok muhtemel. Geçen yıl  ABD’de 85 Yaşında ki Milton, evinden çıkıp 2 km boyunca yürüdü ve köprüye geldiğinde düşünmeden kendini aşağı attı. Arkasında bıraktığı notta şu yazıyordu: “Eğer yolda biri bana gülümserse, intihar etmeyeceğim.

Hepimizin birine verecek sıcak bir tebessümü olunca dünya daha güzel bir yer olacak inancımızı ve neşemizi kaybetmeyelim yeter. Neşeli günler…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.