Karatay Beslenmesi

Karatay Beslenmesi

Son yıllarda çok takip edilen ve sevilen bir beslenme biçiminden bahsedeceğiz. Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ı tanımayan yoktur aramızda, tatlı sert çıkışlarıyla medyada son yıllarda devamlı gündemde malumunuz. Karatay diyeti bazı katı maddeleri olsa da damak tadımıza uygun bir beslenme stili.

Karatay Diyeti Nedir?

Karatay  diyeti uyguladığımız diyet listelerini unutturacak yepyeni bir oluşum. Doğru bildiklerimizi sorgulamamızı sağlıyor ve uygulayanların belirttiği kadarıyla kalıcı kilo verme konusunda çok etkili. Karatay’ın beslenme üzerine yayınladığı pek çok kitap mevcut ve beslenme tarzını değiştirmeyi düşünenler bu kitapları kaynak olarak kullanıyorlar. Kitaplarında paylaştığı verileri bilimsel bulgularla desteklemesiyle de güven verip bakış açınızı değiştirebiliyor.

Karatay diyetinin en net kuralı şekerli maddeleri hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Tatlı zehir olarak adlandırıyor Karatay hocamız bu besin türünü. Bağımlılık yarattığı ve sağlığımızı bozan en etkili unsur olduğu konusunda ısrarcı. Sadece şeker değil ekmekle vedalaşmaya da hazır olun. Karatay buğday kromozomlarının genetik yapısının bozulduğunu ve tüketilen ekmeklerin kilo almamızda fazlasıyla etkili olduğunu savunuyor. Eğer doğal olduğuna inanmıyorsanız meyve dahi yememelisiniz,  hatta son konuşmalarından birinde kurtlu meyve bulursanız yiyebilirsiniz demiş Karatay. Anlayacağınız ya doğal şeker ya hiç.

Canan Karatay
Canan Karatay

Nasıl Beslenmeliyiz?

Tüketilmemesi gerekenlerden bahsettik peki nasıl beslenmeliyiz? Karataycılar günde iki öğün besleniyorlar. Sabah kahvaltıları en zengin öğününüz olacak. Tereyağı, bol bol zeytin, peynirler, yumurta ve kuru yemişlerin tamamını tüketebilirsiniz. Meyve tüketecekseniz de sabah kahvaltısında tüketmelisiniz. Kahvaltınız da standart porsiyon kısıtlamaları yok doyana kadar belirtilen gıdalardan tüketebilirsiniz. Tükettiğiniz ürünlerin doğal olması gerektiğini unutmayın.

Öğle yemeklerini hafif salatalar veya çorbayla geçiştirip beslenme biçimine uyum sağladığınız da günde iki öğün beslenmeye başlayabilirsiniz. Akşam yemeklerinde protein ve yine bulabileceğiniz en doğal sebzeleri tüketmelisiniz.  Akşam yemeğinde de ölçütünüz sofradan tok kalkmak olmalı.

Sabah ve akşam öğünlerinde uzun süre tokluk sağlayacak gıdaları tüketerek gece atıştırmalarına tamamen veda ediyoruz. Karatay’ın en çok öğütlediği konulardan biri de her gün mutlaka yürüyüş yapılması gerektiği. Yürüyüş yapmayan bir vücudun sıhhatini korumasının mümkün olmadığı konusunda ısrarcı.

Karatay beslenmesini ana hatlarıyla açıkladığımız yazımızın sonuna geldik. Her beslenme tarzının her metabolizma için uygun olmadığını bir uzman görüşü almadan uygulanmasının riskli olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.