Kaputaş Plajı Görülmeye Değer

Eğer Kalkan – Kaş arasındaki bol virajlı ve bol manzaralı sahil yolundan geçiyorsak, Kaputaş Plajı ‘na mutlaka uğrarız. Zaten Kaputaş Plajı ‘nı görüp, en azından bir süre seyretmek için mola vermeden edemezsiniz.

Kaputaş plajı yol seviyesinin 187 basamak altındadır. Bu seviye manzara fotoğrafı çekmek için ideal bir bakış açısı sağlar fakat bu basamaklar aynı zamanda denize girip yorulduktan sonra plajdan çıkış yolunuzdur. 

Yukardan görünen turkuaz rengi deniz manzarası, kanyon tarafından süzülen yer altı sularından kaynaklanıyor. Plaja inmeden önce gözünüze takılacak olan tabelada, sizi buraya getiren yolun bu kısmının yapımında hayatını kaybeden 4 işçinin ismi yazıyor. Bu insanda buruk bir tat bırakıyor ama Kaputaş’ın güzelliğinin değerini bir kat daha arttırıyor gözünüzde.

Peki Kaputaş Plajı nasıl bir plaj?

Kaputaş Plajı’nda sahil küçük taşlardan oluşuyor.  Bu taşlar yakın çekim fotoğraflar için güzel bir arkaplan oluşturuyor.   Koruma altında bir bölge olduğu için plajın inişteki merdivenlerin başında jandarma sürekli nöbet tutuyor. Önceki yıllarda plaj ve çevresinde duş kabini veya soyunma kabini dahil olmak üzere hiçbir yapı bulunmuyor ve plaj çevresinde hiçbir ürün satılmıyordu fakat son bir kaç yıldır bu durum değişti. Gittiğinizde bir plaj işletmesi göreceksiniz. Oradan yiyecek içecek birşeyler satın alabilir ya da şezlong veya şemsiye kiralayabilirsiniz.

Kıyıya yakın deniz genelde çok dalgalı oluyor ama dalgalara kendinizi bırakmak ayrı bir keyif veriyor. Bir kaç adım sonrasında hemen derinleşiyor. Etrafta can kurtaran da olmadığı için bu konuda dikkat etmek gerekiyor.

Kaputaş ’a genelde yerli turist ve yakın ilçelerin sakinleri geliyor. Plajın bulunduğu bölgede yol daha  geniş yapıldığından dolayı otopark için çok fazla sorun yaşanmıyor.  Kaputaş aynı zamanda İngiliz the Guardian gazetesinin Türkiyede’ki en iyi 10 plaj sıralamasında 6. sırada yer alıyor ama bence daha yukarılarda olması gerekiyor.

Plaj yolun hemen altında olduğu için özel bir otopark mevcut değil fakat yol araç park edebilmek için biraz geniş bırakılmış. Otopark olmadığı için özellikle haftasonları park konusu sorun olabiliyor. Sabah erken saatlerde daha rahat park etme şansınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.