Hamile Kadın

Kaç yaşına kadar hamile kalınabilir?

Bebek isteyen anne adaylarının akıllarından geçen soruların en önemlilerinden biri de budur. Kaç yaşında bebek sahibi olmalıyım ya da anne adayının yaşına bağlı olarak kaç yaşına kadar hamile kalınabilir sorularını kendilerine defalarca sorarlar.

İdeal hamile kalma yaşı

Hamile kalma konusu kişisel boyutta düşünüldüğünde herkesin ideal yaşı kendine özeldir. Günümüz şartlarında evlilik yaşı ortalaması yükseldiği için çoğu anne adayı çoğu henüz 20’li yaşlarının başında evlenmemiş oluyorlar. 2018 yılı TUİK araştırmasına göre kadınlar için evlilik yaşı ortalaması 25’e kadar yükselmiş durumda. Evlenen kadınların bir çoğu ise hemen çocuk sahibi olmak istemiyor. Önceki kuşaklar gibi 20’li yaşların başında evlenme ve çocuk sahibi olma oranı giderek azalıyor.

Kaç yaşına kadar çocuk sahibi olabilirim?

Evlenme ve çocuk sahibi olma isteği yaşı geciktikçe de anne olma konusunda başka bir soru ön plana çıkıyor. Kaç yaşına kadar hamile kalabilirim? Bu sorunun cevabı her birey için farklılık gösterse de araştırmalar ve istatistikler yaş ilerledikçe doğurganlığın azaldığına işaret ediyorlar. 24 ile 30 yaş arasının hamile kalmak için en ideal yaş olarak tanımlayan uzmanlar, 35 ve sonrasında hamile kalma şansının hızla azaldığından söz ediyorlar. Diğer yandan olasılık giderek azalsa da 50’li yaşlarda bile hamile kalma mümkün.

Neden 35’lerden sonra hamile kalmak zorlaşır?

Geç yaşta hamile kalmayı etkileyen etmen döllenmeyi sağlayacak olan yumurta sayısının yaşa göre azalmasıdır. Adet görülmeye başlandığında 400 bin olan yumurta sayısı her ay azalır. Yine kişiye göre de değişiklik göstermekle birlikte 40’lı yaşların başında 20 yumurtaya kadar azalırken, 45’lere doğru yaklaşırken 3-4 yumurtaya kadar düşer. 

Geç yaşta hamile kalmak için ne yapmalı?

Çocuk sahibi olmak için öncelikli faktör yüksek motivasyondur. Anne ve baba adayı stresten uzak olmaya çalışmalıdır. Özellikle “eyvah, bizim çocuğumuz olmuyor” yaklaşımı ya da toplumun baskısına maruz kalmak süreci daha da olumsuz etkileyecektir.

Tıbbi müdahele düşünüyorsanız öncesinde bir yumurtalık testi yaptırabilirsiniz. Zaten doktorunuz bu konuda size yönlendirici olacaktır. Son yıllarda yaygınlaşan tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma konusunda da araştırma yapabilirsiniz. 

Aşağıdaki bağlantıları ise ilginizi çekeceğini düşündüğümüz için ekledik :

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/64-yasinda-ilk-kez-anne-oldu-5234896
https://motherhow.com/oldest-woman-to-give-birth/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.