Şirince

İsmi gibi şirin köy: Şirince

Bugün sizlere bahar aylarında rotanıza ekleyebileceğiniz ruhunuzu dinlendirecek şahane bir öneriyle geldik. Şirince İzmir’in merkezine 85 km uzaklıkta bulunan namına yarışacak kadar şirin bir köy. Köyü gezmenin keyfi kadar ulaşmak için geçilen yolların mis gibi zeytin, mandalina kokusu da yolculuğun keyfine keyif katıyor. Şirince’nin eski adı Kırkıncaymış rivayetlere göre adını dağlara vuran 40 kişiden aldığı söyleniyor. Cumhuriyet öncesi dönemde bir Rum köyü olan Şirince yapılarında o mistik Rum esintilerini halen hissetmek mümkün.

Mis Gibi Gözleme ve Kumda Kahve

Şirince turunuza günün erken saatlerinde başlamanızı öneririz. Hem yolculuk esnasında, sabah saatlerinde sessiz ve huzurlu şekilde izleyeceğiniz manzaranın keyfi hem de günün tümünde tatmanız gereken lezzetlere rahatça fırsat bulabilmeniz için.  Kahvaltı için köyün yerlilerinin elleriyle açtığı lezzetli otlu gözlemeleri tavsiye ederiz.

Köyün tepesine çıkıp manzarayı kuş bakışı izlemenizin ardından kumda kahvenizi içerek haftanın stresinden ışık hızıyla uzaklaşabilirsiniz. Gözleme ve kumda kahve yöreye özgü olmasa da lezzet konusunda epey ustalaşmışlar açıkçası. Lezzetli kahvaltının ardından yakın zamanda restorasyonu tamamlanan ünlü Kiliseyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.  Saint Jean Kilisesinin içinde hem tarihi koklayabilir hem de gerçekten kaliteli fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Kilisenin içinde büyük bir şarap mahzeni de mevcut.

Şirince Sokakları
Şirince Sokakları

Meşhur Şirince Şarapları

Evet köyün içinde gezmeye başladığınızda hemen hemen tüm yerel esnafın şarap işiyle ilgilendiğini anlayacaksınız. Şirincede yerel meyve şarabı üretimi yapılıyor. Kendilerine değişik bir şarap tadım sistemi geliştirmişler. Gün boyu tüm şarap butiklerini ziyaret edip şarap tadımı yapabilirsiniz.  Merak ettiğiniz tüm meyveli şarapları ikram etme konusunda oldukça ılımlı ve cömert davranıyor yerel halk. Eğer şarap konusuna ilginiz varsa sadece tatmakla kalmayıp yanınıza bolca stok yapmanızı öneririz. Özellikle karadut ve çilekli olanların tadına doyum olmuyor. Fiyatlar da genel market fiyatlarına nispeten oldukça uygun.

Köylülerin sattıkları kantaron yağları, el yapımı keseler, sabunlar, zeytin yağları her köşede gözüne çarpacaktır. Anlayacağınız doğal ürünlere doymanız muhtemel bir gün yaşamaya hazır olun Şirince turuna çıktığınızda. Hepinize keyifli yolculuklar dileriz.

Photo 1 : https://www.bizevdeyokuz.com/sirince-gezilecek-yerler

Photo 2 : https://www.taskonaksirince.com/sirince

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.