ikigai

İkigai Felsefesi

Bugün sizlere son yıllarda çok popüler olan ve etkisi dünyaya yayılmış bir felsefi akımdan bahsedeceğiz. İkigai bir Japon felsefesi, iki hayat gai ise amaç, hedef anlamına geliyor. Genel olarak sabahları uyandığınızda sizi yataktan kaldıracak neden olarak tanımlanıyor. Hayat şartlarının günden güne zorlaştığı bir dönemde yaşıyoruz malumunuz. Tüketim çağına denk geldik belki ailelerimiz gibi zorunlu tüketim maddelerini bile zor şartlarda bulmanın zorluğunu yaşamadık ama tüketim çılgınlığı bizleri de tüketti bir nebze. Aile bağlarını, ilişkilerimizi, sosyal hayatımızı da tükettik farkında olmadan. Çok kıymet bilen bir nesil değiliz maalesef. Depresyona meyilli bir nesil olduğumuzu kabul edersek belki de İkigai felsefesi hakkında daha çok bilgi sahibi olmamızın tam zamanıdır.

Nedir Bu İkigai?

Japonya’nın Okinawa takımadalarında yaşayan insanlardan türeyen bir hayat felsefesidir İkigai. Burada yaşayan insanların uzun ve anlamlı bir yaşam sürdürdükleri inancıyla önce Japonya’ya sonrasında tüm dünyaya yayılmış.  Japonların disiplinli ve çalışkan insanlar olduğu hepinizin malumu. Bu felsefe ile sizi en mutlu edecek işi, en doğru şekilde nasıl yaparım sorusunun cevabını bulmanız amaçlanıyor.

İlk yapmanız gereken kendi içinizde bir yolculuğa çıkmanız. Öncelikle ne yapmaktan hoşlandığınızı, yeteneklerinizin neler olduğunu sorgulamalısınız. Bunun ardından dünyaya ve çevrenize katkı sağlamak için neler yapabileceğinizi belirlemelisiniz. Ortaya çıkan kesişim kümesi sizin yaşam amacınız olacaktır. Bu içsel yolculukta kendinize karşı dürüst olmalısınız. Hayaliniz ressam olmaksa fakat bu konuda yeteneğiniz olduğuna inanmıyorsanız yetenekli ve istekli olduğunuz farklı bir alan aramalısınız.

Ressam olmayı hayal ederken muhasebecilik yaparsanız felsefeyi doğru uygulamıyorsunuz demektir. Özetle sevdiğiniz, yetenekli olduğunuz bir işten para kazanıyorsanız ve bu işle topluma fayda sağlayabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

 Önemli Detaylar

İkigai hayatın her alanına bir miktar dokunan bir felsefe. Öncelikle doğayla iç içe olmamız gerektiğini öğütlüyor. Unutmayın sizde doğanın bir parçasısınız. Egzersiz yapın, bunu rutin haline getirin. Emeklilikte boş boş oturmayı idealize etmeyin her yaşınıza ait hedef ve planlarınız olsun.

Ne kadar mutsuz hissetseniz de gülümsemeyi deneyin, insanlara karşı nazik olun sık sık teşekkür edin. En önemlisi her sabah yataktan kalkarken bir amacınız olduğunu unutmayın ve yataktan gülümseyerek kalkın. Sizin için en doğru ve sizi en çok mutlu edecek yolu bulmanız dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.