evcil hayvan

Hayvan Sahibi Olmanın Olumlu Etkileri

Selamlar kedi anneleri, köpeğine sevdalı olanlar veya bir hayvan sahiplenmeyi düşünüp kararsız kalanlar bugün sizlere çok pozitif bir konudan bahsetmek istedik. Hayvan sahibi olmak büyük bir sorumluluk kesinlikle haklısınız. Yazının başında özellikle bir hayvanla yuvanızı paylaşamaya karar vermeden önce mutlaka iyi şekilde düşünüp sonra karar vermelisiniz.  Yuvanıza alışan bir patinin sonrasında terk edildiğinde yaşayabileceği zorlukları hepimiz biliyoruz bu yüzden mutlaka iyi bir düşünme sürecinin ardından karar vermelisiniz. Hazırsanız düşünme sürecinde size yardımcı olacak olumlu detaylardan bahsedelim.

Sağlığınız Evcil Hayvanınıza Emanet

Öncelikle fizyolojik etkilerinden bahsetmek istiyoruz. Evini bir evcil hayvanla paylaşan insanların stres seviyelerinin diğerlerine nazaran daha düşük olduğu tespit edilmiş. Stresin vücudumuzda yarattığı zararlı etkiler düşünüldüğünde ne kadar büyük bir avantaj değil mi ama?  Tansiyonunuz ve kalp damar sağlığınızda evcil hayvanlarınıza emanet. Özellikle kalp hastalıklarından dolayı ölme riskiniz %40 oranında daha az oluyor.

Evcil hayvanınız sayesinde yükselen moraliniz de sizi depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıklara karşı koruyor. Özellikle yalnızlık hissine karşı büyük bir koruma kalkanınız olan patili arkadaşlarınız enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olacak. Oyuncu yaramazlar sayesinde her gün rutin egzersizlerinizi aksatmadan yapacaksınız. Özellikle yaramaz bir kediye sahip olanlar iyi bilirler. Bazen saklandığı köşeyi bulabilmek için bütün evi aramanız gerekebilir.

evcil hayvan
evcil hayvan

Evcil Hayvanınızla Sosyalleşin

Evcil hayvanınızla çıkacağınız rutin yürüyüşler hem sosyalleşmenize yardımcı olur hem de enerjinizi yükseltmenize. İlerleyen yaşlarda evcil hayvan sahibi olan Alzheimer hastalarının daha az atak geçirdikleri saptanmış. Sevimli duruşlarıyla, size duydukları ve bekledikleri sevgiyle her yönüyle muhteşem ve çok masumlar en önemlisi de bizimle aynı dünyayı paylaşmak için bize ihtiyaçları var. Aynı evi paylaşmak konusunda çekinceleriniz olsa dahi özellikle bu soğuk kış günlerinde kapılarınızın önüne mama ve su bırakmayı unutmamanızı hatırlatarak yazımızın sonuna geliyoruz. Sevginizin paylaştıkça artacağını unutmayın.

Photo 1 by Adam Griffith on Unsplash

Photo 2 by Krista Mangulsone on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.