Hastayken Neden Ateşimiz Yükselir?

İnsanların hasta olduklarında çoğu zaman vücut sıcaklıkları yükselir.  Soğukkanlı hayvanlarda ise bu böyle değildir. Onlar vücut ısılarını aynı tutamazlar. Hareketleri yaşadıkları çevreye uyar, ama kuşlar, memeliler gibi büyük yapılı hayvanların sıcaklıkları  sabittir. Yani sıcakta da, soğukta da, mesela kedi, aynı vücut sıcaklığına sahiptir. İnsan da böyledir. Sıcakta da, soğukta da vücut sıcaklık derecesi 36,5 ila 37 arasındadır. Soba yanında da, buzda kayarken de böyledir.

Nasıl?

Vücudun ısını beyinde bulunan ısı merkezi idare eder. Dikkat ettiyseniz ateşli hastanın yüzü kızarmış, soğuk bir yerden gelenin yüzü soluktur. Bu demektir ki; insan hararetini ayarlayabilen bir canlıdır. Sabah ve akşam ölçülen termometre değerleri arasında ufak farklar bulunur. Sabah saat 6-8 arasında en az, akam 5-7 arasında en yüksektir, ama bu rakam 37.5’e geçerse hastalık ihtimali düşünülmelidir.

Mikroplara Mücadele

Vücuda herhangi bir yabancı madde, mesela mikrobun girip ona karşı koruyucu maddelerin mücadelesi neticesi yükselir. Mikropla koruyucular arasındaki savaşta meydana gelen artıklar, beyindeki iş merkezini uyar, ates çıkar. Ateş, kendini korumaya başlamış vücudun dışandan fark edilen bir gösterisi sayılabilir. Hekimler ateşin başlama zamanı şiddeti ve devamını ölçüp kadedeler ve  birçok hastalıkların teşhisinde kullanırlar. Zatürre, kızıl, menenjit, sutma gibi hastalıklarda ateş birdenbire başlar. Tifoda akşamlan ateş derece derece yükselerek merdiven gibi çıkar. Veremde sabah akşam derecelerinde oynamalar vardır. Sıtmanın bazı çeşidinde iki, bazılarında üç günde bir ateş yükselir.