Gülse Birsel

Gülse Birsel

Başlığı okuduğunuzda dahi yüzünüzde güzel bir tebessüm belirdi biliyoruz. Bugün sizlere ülkemizin en güzel değerlerinden birinden bahsedeceğiz.  Gülse Birsel,  senaryolarıyla gönlümüze taht kurduğu yetmezmiş gibi oyunculuğuyla da yüzümüzü güldüren güzel kadın.

Çocukluğu ve Eğitim Hayatı

Beyoğlu, Cihangir’de dünyaya gelen Gülse Birsel’in İstanbul’u ve o şehre ait bütün karakterleri bu kadar iyi tanıması ve aktarması çocukluk yıllarından gelen bir birikim diyebiliriz.  1971 doğumlu ve çok daha genç gösteriyor bunu da söylemeden geçmek istemedik.

Çocukluk hikayeleri yayınladığı iki kitabında da geçiyor ara ara, kalabalık bir ailenin en küçük çocuğu. Adını avukat olan babası ve ev hanımı olan annesinin adlarının ilk hecelerinden almış. Bir abisi ve bir ablası var, kardeşleriyle olan anılarından ne kadar samimi bir aile de yetiştiği  anlaşılıyor. Beyoğlu Anadolu Lisesinde eğitimini tamamlayıp son sınıfın yaz tatilinde İsviçre’ye üç aylık bir leydi  okuluna gitmiş. Tam bir leydi havası var zaten değil mi ama?

Boğaziçi üniversitesinde Ekonomi bölümüne devam ederken gazeteciliğe merak sarıp Aktüel dergisinde çalışmaya başlayan Gülse Birsel üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Amerika’ya giderek sinema üzerine master yapmıştır.

Avrupa Yakası Dizisi Ekibi
Avrupa Yakası Dizisi Ekibi

Kariyeri

Master eğitimini tamamladıktan sonra pek çok dergide ve kanalda metin yazarlığı yapan Gülse Birsel  2002 yılında ekranlarla tanıştı. Gag programını hepiniz hatırlamışsınızdır eminim, programın hem metin yazarlığını hem de sunuculuğunu Gülse Birsel yaptı.  İlk kitabı Gayet Ciddiyim’i 2003 yılında yayınladı. Şu an yayınlanmış yedi kitabı mevcuttur.

2004 yılında Avrupa Yakası dizisinin hem senaristliğini üstlenerek hem de baş rollerinden birini canlandırarak bizlere hiç unutulmayacak kült bir yapım kazandırdı. Avrupa Yakası, Yalan Dünya, Jet Sosyete dizilerinin yanı sıra Aile Arasında filmi ile de komedi alanında ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı. Gülse Birsel’i bizler için bu kadar değerli kılan komedi konusunda en ihtiyacımız olan dönem de yetişmesi oldu sanırım.

Türk dizi tarihinde pek çok başarılı senaryo yazıldı, dizi ve film çekildi tabi ama komedi alanında bazı şeyler eksikti sanki ondan önce. Hayatımıza kattığı güzel karakterler, yüzümüzü güldürdüğü tüm sahneler için tekrar teşekkür edip yazımızı sonlandırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.