Granül Kahve

Granül Kahvenin Sağlığımıza Etkileri

Sağlıklı beslenme ve tükettiğimiz gıdaların vücudumuza etkileri hakkında bilinçlenme akımı son hızla devam ediyor. Faydalı besinlere ulaşımın zor olması, beslenmeye bağlı artan obezite ve sağlık sorunları bilinçlenme sürecini hızlandırdı. Ofis çalışanlarının göz bebeği, akşam sohbetlerinin eşlikçisi hatta bazılarımızın kahvaltıda başlayıp bütün gün tükettiği favori içeceğinden bahsedeceğiz bugün sizlere. Granül kahve en sevilenler listemize gireli uzun yıllar oldu . Hayatımızın bu  kadar içerisinde olan granül kahveler hakkında şaşırtıcı haberlerimiz var hazır olun.

Zararları Nelerdir

Kahvenin sağlığa yararlı olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmış bir gerçek. Türk kahvesi, filtre kahve gibi kahve türlerinin doğru miktarda tüketilmesi özel bir sağlık sorununuz olmadığı sürece doktorlar tarafından öneriliyor. Granül kahve konusuna gelince uzmanlar bu konuya o kadar ılımlı yaklaşmıyorlar. Kahve çekirdekleri yapısı itibariyle sıcak suda çözünmezler.

Granül kahveler sıcak suda çözünebilecek forma gelmek için bir çok işlemden geçerler, koruyucular kullanılır özetle kahvenin ham değil işlenmiş formunda tüketilebilirler. Pek çok ülkede kahve tüketiminin yarısından çoğunu oluşturan granül kahvenin yaygın olmasının nedenleri ulaşmanın kolay ve diğer kahve türlerine göre ucuz olmasıdır.

Özellikle kaliteli olmayan markaların çözünebilir kahvelerini tüketirken iki kez düşünmek lazım. İçerdikleri yapay koruyucular bir yana üretim için maliyeti düşürmek adına düşük kaliteli hatta bozulma aşamasında ki kahve çekirdeklerini kullandıkları saptanan bazı firmalar mevcut. Robusta adı verilen kahve türü kullanılarak üretilen granül kahvelerde acı ve asidik tadı çok yoğun hissetmeniz muhtemeldir. Acrylamide adı verilen toksik maddeyi yüksek miktarda barındıran hazır kahveler bu maddeyle kanser ve sinir sistemi hastalıklarına zemin oluşturmaktadır.

Üretim aşamasında donma, ısınma gibi işlemler sırasında zengin antioksidanlarının çoğunu kaybederler. Günlük kullanım limiti kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte iki fincanı geçmemesi öneriliyor. Yoğun tüketildiği durumlarda insülin hormonunun sık salgılanması nedeniyle şeker hastalarının dikkatli tüketmesinde  özellikle fayda var.

Sağlıksız besin yoktur, yanlış porsiyon vardır mantığından yola çıkacak olursak kahve bağımlıları kendilerini üzmeden günlük tüketimlerini sınırlayarak kahve keyiflerine devam edebilirler.  Her zaman ki gibi en sağlıklı öneriyi doktorunuzdan alabileceğinizi hatırlatıp bol kahveli bol keyifli günler diliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.