Küçük Göğüsler

Göğüsler neden küçük kalır?

Herkesin bildiği gibi kadınlar ve erkekler arasındaki en büyük farklılık cinsel organlardır. En belirgin farklılık ise görünen ise kadınların göğüsleridir. 

Ergenlik yaşlarına kadar kadınlar ve erkeklerde benzer görünen özellikler, ergenlikten sonra değişiklik göstermeye başlar. Ergenlik ile kadınlarda büyümeye başlayan göğüsler yaşa ve kiloya da bağlı olarak sürekli değişmeye devam etse de vücut tipinize göre ortalama belirli bir boyuta ulaşır. 

Kadınların bir çoğu göğüslerinin boyutundan yakınır. Göğüslerim çok küçük diyen kadınların sayısı da bir hayli fazla.

Göğüslerim çok küçük. Peki neden?

Bu durumun pek çok nedeni olabilir.  Başlıca neden olarak ostrojen hormonunun yeterince salgılanmamasını sayabiliriz. Ostrojen hormonu bazen genetik, bazen de bir hastalığa bağlı olarak yeterince salgılanmıyor olabilir. Bunun sonucunda da göğüsler küçük kalır.

Ergenlik döneminin gecikmesi de göğüslerin küçük kalmasına sebep olur. 16 yaşlarında adet görmeye başlayan kadınların göğüsleri genelde daha küçük kalır.

İstatistik olarak incelendiğinde kambur durmanın da göğüs büyüklüğü üzerinde etkisi olduğu kanısına varılmıştır. Tam olarak ispatlanmışsa da küçüklükten beri kambur duran çocuklarda göğüsler diğer insanlara göre daha küçüktür. Bu durumun boy uzunluğu ile de bağlantısı olabilir.

Göğüslerin gelişmesi için ne yapılabilir?

Göğüslerin büyümesi için bir çok şey söylenmekte ve tavsiye edilmekte. Bunların bazılarının sağlığa etkisi de tartışmaya açık konular. Diğer yandan göğüslerin gelişmesi için yapılabilecek en güzel şey, vücudun her yerine yararı olduğu gibi spordur.  Yüzme, tenis, basketbol gibi sporlar hormonlar üzerinde olumlu etki gösterdiği için göğüs gelişimine de katkı sağlar. 

Eğer düzenli spora rağmen istenilen sonuç elde edilmiyorsa göğüs bezlerini iyi çalışmadığı söylenebilir. Bu durumda doktorlar öncelikli olarak hormon tedavisi ve sonrasında sizin de isteğinize bağlı olarak estetik operasyon önerebilirler. 

Hormon tedavisi konusunda kendini ispatlamış uzmanlar tarafından  yapılmalıdır. Hormon takviyesi doğru ölçüde ve düzenli kontrol altında yapılması gereken tedavi şeklidir.

Estetik operasyonlar tıp biliminin gelişmesi ile birlikte daha pratik bir hale gelmiş olsa da üzerinde iyice düşünülmesi ve insanların tecrübelerinden yararlanılması gereken bir operasyondur. Özellikle partnerleri istediği için estetik operasyon yaptıran kadınlar aradan geçen zamanla birlikte pişmanlık duyabilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.