Göğsünüzdeki her ağrı kalp hastalığı değildir

Kalp hastalığı bir çoğumuzun bildiğinin aksine göğsünüzün sol tarafında ağrı yapmaz. Bunun yerine gögsün ortasına doğru bir rahatsızlık olur. Her ne kadar kalp çarpıntısı diye adlandırılsa da aslında kalp hastalıklarında kalpte bir çarpıntı hissi değil, bir baskı ve ağırlık hissi oluşur. Nefes darlığı yapar. Sol kolda karıncalanma ve uyuşma hissi yapar. Fakat bunu yanında göğsümüzde oluşan ve aslında kalp rahatsızlığı olmayan başka hissiyatlar da olabilir.

Bağırsak Problemleri

Kalın bağırsakta biriken gıda atıkları da göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi verebilir. Halk arasında kabızlık dediğimiz sorun diyaframa ve göğüs kısmına doğru baskı yapabilir. Karaciğer tarafı baskılanamadığı için bütün ağırlık kalbe doğru yönelir. 

Bazen yediklerimizi mide cidarındaki ve bağırsaklardaki sinir uçlarını rahatsız edebilir. Bu da kalp çevremizde bir rahatsızlık hissine sebep olabilir.

Yine göğüs bölgesinde rahatsızlık veren konulardan biri de mide şişkinliği olabilir. Çok fazla yemek yemekten ya da midede oluşan gaz basıncından dolayı da göğüs bölgesinde ağrı oluşabilir.

Çürük Dişler

Çürük dişlerdeki iltihaplar genelde vücuda yayılır. Romatizmal ağrılar meydana getirir. Bu ağrılar ve gerilmeler kalp yakınındaki sinirlere kadar ulaşır ve göğüs bölgesinde ağrı hissine sebep olur. Bu durum yine mide rahatsızlıkları gibi yanıltıcı bir etki oluşturabilir.  

Sinirsel Ağrı

Bazen kişiler kendi kendilerini hasta olduklarına ikna edebilir. Sürekli olarak kalbinden rahatsız olduğunu düşünen bir kişinin bir süre sonra kalbi ağrımaya başlar ve bu düşünceyi daha çok düşünmeye başlar. Böylece hiç yoktan bir ağrı gelip göğüs bölgesine yerleşir. Bu durum tamamen sinirseldir. Eğer doktorunuz bir sorununuz olmadığını söylüyorsa bir süre başka konularla oyanlanmayı denemelisiniz. 

Özetle kalp hastalığı diye düşündüğümüz bir çok problem kalp ile ilgili olmayabilir. Kalp problemleri genelde ağrı ile değil rutin kontrollerle anlaşılabilir. O nedenle özellikle sağlıksız bir yaşam tarzına sahipseniz, kalbiniz ağrımasını beklemeden düzenli kontrollere gitmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.