Gluten

Gluten İntoleransı

Glüten içermez etiketi her geçen gün daha fazla ürünün üzerinde gözümüze çarpmaya başladı. Gluten buğday, arpa gibi tahılların içeriğinde bulunan bir proteindir. Ekmeksiz doymadığımız, böreksiz, keksiz hayattan keyif almadığımız bir yemek kültüründe gluten intoleransı yaşamanın ne kadar ciddi bir sorun olabileceğini tahmin etmişsinizdir. Bilim insanları şimdiye kadar gluten proteini ile ilişkisi bulunan 55 farklı hastalık olduğunu saptamışlar.

 Belirtileri İyi Takip Etmelisiniz

Gluten hassasiyeti yaşayan ve Çölyak tanısı konulan hastaların pek çoğu rastlantı sonucu tanı konulduğunu belirtiyor. Gluten intoleransı yaşayan kişilerin yaklaşık %99’una henüz resmi bir tanı konulmamıştır. Bu noktada biraz kendinizin doktoru olmalı ve muhtemel belirtilerden hangilerini taşıdığınıza dair gözlem yapmalısınız.

Sindirim sistemi problemleri ishal, kabızlık, gaz ve şişkinlik sorunlarından biri veya bir kaçına sahipseniz diğer belirtiler konusunda dikkatli davranmanız da fayda olacaktır. Tahıl ürünleri tükettikten sonra bitkinlik, baş ağrısı hissediyorsanız gluten proteinin düşmanınız olması oldukça olası.  Fibromiyalji olarak adlandırılan sürekli ve nedeni belirsiz eklem, kas ağrılarının nedeni de gluten proteini olabilmektedir.   Sinir sistemine de zarar vererek bağışıklık sistemini de etkileyen gluten otoimmun hastalıklara da neden olabiliyor.

 Psikolojiniz de Risk Altında

Gluten hassasiyetiniz varsa sadece vücudunuz değil ruh sağlığınız da tehlike altında olabilir. Gluten hassasiyetinin şimdiye kadar neden olduğu düşünülen psikolojik rahatsızlıklar şu şekildedir.  Anksiyete , depresyon, asabiyet, stres ve dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite bozukluğu. Liste sizin gözünüze de oldukça kabarık göründü değil mi?

Çölyak teşhisi kolay olmayan bir hastalıktır. Bazı durumlarda teşhis konulması 6-10 yıla kadar zaman alabilmektedir. Belirtilerden bir veya bir kaçına sahip olmanız durumunda uzman doktorunuza başvurmalı ve önerildiği şekilde gluteni hayatınızdan çıkarmalısınız. Gluten içermeyen pek çok lezzetli besin alternatifiniz olduğunu unutmayın.

Sağlıklı olmak ve zinde hissetmek için vücudunuzun ritmini dinlemeyi unutmadığınız sürece aşamayacağımız hiç bir engel yok. Hepinize sağlıklı ve bol neşeli günler dileriz.

Photo by Wesual Click on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.