gebelik zehirlenmesi

Gebelik Zehirlenmesi

Bugün sizlere gebelik konusunda tüm kadınların tedbirli olmasını gerektiren bir sorundan bahsedeceğiz. Gebelik zehirlenmesi tıptaki adıyla Preeklampsi; rahim yatağını döşeyen damarların aşırı daralması nedeniyle plasentanın bebeği besleyememesi sorunudur. Gebelik zehirlenmesi anne – bebek ölümlerine varabilecek kadar ciddi sonuçları olan dikkatle gözlenmesi gereken bir hastalıktır.

Belirtileri Nedir?

Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra anne adaylarının tansiyonu dikkatle gözlenmelidir. İlk ve en önemli belirti gebelik süresince normal seyreden tansiyon değerinin yüksek olarak nitelendirilen sınırlara çıkmasıdır. Gebelik zehirlenmesinde en hızlı tespit edebileceğiniz diğer bir belirti ise vücutta aniden ve hızlı şekilde oluşan ödemdir. El, ayak ve yüz bölgenizde normal olmayan bir şişlik hissetmeniz halinde doktorunuza başvurmalısınız. Gebelik sürecinde alınan normal kiloya nazaran ani kilo artışı da belirtilerden bir diğeri. Yapılan idrar testinde proteine rastlandığında gebelik zehirlenmesi ihtimali kuvvetlenmiş oluyor. Bu nedenle halsizlik, ödem, tansiyon problemleri gibi belirtilerden bir veya bir kaçına sahipseniz mutlaka gebelik takibinizi yapan hekime danışmalısınız.

Kimler Risk Altında?

Gebelik zehirlenmesi konusunda her anne adayı tetikte olmalıdır. Daha çok dikkat etmesi gereken yani risk grubunda olan gebe adaylarıysa; aile öyküsünde daha önce gebelik zehirlenmesi olanlar, dört ve üzerinde doğum yapan anne adayları. 18 yaşın altında, 35 yaşının üzerinde olan anne adayları. Hipertansiyon, obezite, kronik böbrek rahatsızlıklarına sahip anneler risk altında olarak nitelendiriliyor. İkiz ve üçüz gebeliklerde de anne adaylarının düzenli olarak takipte olmaları gerekiyor.

Gebelik zehirlenmesi tanısı konulduğunda anne adayları düzenli şekilde takipte tutuluyor. Bebeğin yaşayabilecek kadar büyümesi bekleniyor ardından erken şekilde doğum gerçekleştiriliyor. Gebelik zehirlenmesinin şiddetli olarak belirti verdiği durumlarda anne adaylarının doğumun ardından yoğun bakımda tedavi edilmesi gerekebiliyor.

Evet sevgili anne adayları mevcut risklere karşı dikkatli olmakta fayda var. Fakat asla endişe etmeyin düzenli takip ve tedaviyle üstesinden gelinebilecek bir sorun gebelik zehirlenmesi. Hepinize sizler ve bebekleriniz için sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik süreci dileyerek bir yazımızın daha sonuna geliyoruz. Sevgiyle kalın.

 

Photo by Michalina on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.