frida kahlo

Frida Kahlo

Frida sadece aşktan, resimden, talihsizliklerinden ele alınıp anlatılamayacak kadar karmaşık bir karakter. Aşkıyla ve başına gelen talihsiz olaylarla sanatını besleyen melankolisini giyimine renk cümbüşleriyle yansıtan kendi dönemine damga vuran eşsiz bir ressam.

Yaşamı

Frida Kahlo, 1907 yılında Meksika’nın güneyindeki Coyoacán’da dünyaya gelen Frida 6 Temmuz 1907 günü doğmuş.  Fakat kendisi doğum tarihini, Meksika devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiştir.

Yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir. Sağlık sorunları  henüz altı yaşında geçirdiği çocuk felci sonrası ayağının birinin topal kalması ile başlamış. 18 yaşında geçirdiği ciddi bir trafik kazası sonrası hayatının seyri tamamen değişmiştir. Kaza sonrası yatağa bağımlı hale gelen Frida kısıtlı hareket kabiliyeti ve bir o kadar kısıtlı imkanları içinde yatağının üstüne koydurduğu aynaya bakarak kendi deyimiyle çok fazla önem vermeden sadece acılarını dindirmek için oto portre çalışmaları yapmaya başlamıştır.

Diago ile İlişkisi

Resimleri sürrealist olarak değerlendirilse de kendi kabul etmiyor ben kendi gerçekliğimi resmediyorum diyor zaten inatçılığı en bilinen özelliği.  32 ameliyat ve acıyla geçen iki yılın ardından kendi savaşını kazanıp ayağa kalkmayı başlıyor Frida ve o esnada ünü Meksika sınırlarını aşmış olan ressam Diago ile tanışıyor. Diago ile olan ilişkisini Frida’nın bir sözüyle özetlemek gerekirse “Hayatımda iki büyük kaza geçirdim biri Diago’ydu ve diğerinde ise az kalsın bir tren beni öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı.” Diego rengi gören adam Frida rengi giyen kadındı kendi mektuplarında bahsettikleri şekilde.

Aşkın, acının ve devrimin kadınını tek yazıya sığdırmak mümkün değil hele Diago ‘yla olan aşklarını. Başka bir ilham veren kadınlar yazısında görüşmek dileğiyle…

frida kahlo resim çalışması
frida kahlo çalışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.