ev boyama

Ev Nasıl Boyanır?

Yaşadığı alanı güzelleştirmek insana huzur veren, mutlu eden bir aktivite. Belki küçük bir alanda ihtiyacınız olduğundan veya daha ekonomik şekilde halledebilmek adına evinizi kendiniz boyamayı tercih edebilirsiniz. Yazımızda size boya işlerinin püf noktalarından bahsedeceğiz.

 Hazırlık İşlemleri

Boya uygulamasından daha önemli olan hazırlık aşamasından bahsedeceğiz öncelikle. Boya yapılacak alanın eşyalarını yapabiliyorsanız tamamen boşaltmalı eğer yapamıyorsanız orta noktaya topladığınız eşyaların üzerini muşambalarla kaplamalısınız. Koltuk, halı gibi boya damladığında sorun oluşturacak alanları tamamen kaplamanızın ardından süpürgelik kısımlarını beyaz bantlar ve muşambalarla kaplamalısınız. Duvara yakın köşeleri kaplarken duvara taşmamasına dikkat etmelisiniz.

Boya işlemine başlamadan öncelikle kazınması gereken yerleri spatula ile kazıyıp sonrasında alçıyla doldurulması gereken yerleri doldurmalısınız. İhtiyacı olan yerleri alçı veya su bazlı macunla doldurduktan sonra zımpara ile zemini düzeltmelisiniz. Kullanmaya karar verdiğiniz boya malzemelerinin hepsinin aynı marka olmasına dikkat etmelisiniz. Farklı malzemeler birleştiğinde duvarlarda dalgalanmalar olabilir veya istenilen tonun elde edilemeyebiliyor. Boyayı hazırlarken üzerinde yazılan talimatlara uyarak inceltmelisiniz.

Boyama İşlemi

Boyayı geniş bir kovaya dökerek özellikle ilk kez boya yapacaklar için tavsiye edilen ızgaralardan kullanarak boyanın fazlalık kısmını ızgara yardımıyla akıtarak boyama işlemine başlayabilirsiniz. Boyama rulosuna fazla malzeme almamalısınız. Fazla malzeme aldığınızda etrafa damlatma ve renkte dalgalanma yaratma olasılığınız artmaktadır. İlk kat boyamada daha ince ikinci katta daha çok miktarda boya kullanmanız başarılı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Boyanın en dikkat edilmesi gereken ve zorlayıcı kısmı kestirme fırçasının kullanılmasıdır. Kestirme fırçası kullanılırken fırçayı boyaya tamamen daldırmadan sadece iki santimlik kısmını boyaya batırıp kestirme işlemi uygulanmalı ardından bekletilmeden, boya kurumadan duvarı boyamaya başlamalısınız.

Hepinizin boyama işlemlerinin başarılı şekilde tamamlayıp, yaşam alanlarınızda keyifli zamanlar geçirmenizi dileriz.

Photo by David Pisnoy on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.