Yola Çıkmak

Erteleyerek Hayatı Kaçırmayın

Bugün sizlere çağımızın yeni hastalıklarınan birinden bahsedeceğiz. Bugün, yarın diyerek ertelediğiniz gittikçe sırtınıza yük haline gelen işleriniz canınızı sıkmaya mı başladı?  Yapmayı çok isteyip bir türlü uygulamaya geçmediğiniz hayalleriniz motivasyonunuzu mu düşürüyor? Eğer iki soruya da cevabınız evetse erteleme hastalığına yakalanmış olma ihtimaliniz çok yüksek.

Neden Erteliyoruz?

Bunun hepimiz için farklı nedenleri olduğu kesin. Mükemmeliyetçi yapıya sahip olanlar bir işi ya tam olarak yapmayı aksi takdirde hiç uygulamaya geçmemeyi tercih edebiliyorlar.  Üşengeçlik olarak adlandırılan hayatı es geçme halinin kökeninde genellikle depresyon, öz güven sorunları ve mevcut hayat temposuna kapılıp kişinin kendini ihmal etmesi yatıyor.

Başlanacak projenin uzun süreç alacak olması da erteleme nedenlerinden bir tanesi. Çok kilolu birinin sağlıklı beslenmeye geçiş yapması bu yüzden diğerlerine nazaran daha zor. Kitap yazmayı hayal ederek günde 10 saat farklı bir işte mesai harcayan birisi bu yüzden bir türlü hayaline adım atamıyor.

 Harekete Geçin!

Erteleme hastalığının çözümü ilk olarak bahaneleri bir yana bırakarak kişinin kendini irdelemesidir. Şimdi elinize bir kağıt alın ve şu an da başlamak istediğiniz fakat somut adımlar atmadığınız tüm eylemleri listeleyin. Listede her eylemin yanına neden ertelediğinizin açıklamasını yapın ve en baskın olan nedeni inceleyin. Çok yoğun olabilirsiniz, hayat temposu çoğu zaman çok yıpratıcı ve zorlayıcı olabiliyor kesinlikle haklısınız. Fakat diğer yandan her yeni doğan gün bizlere sunulmuş bir armağan ve hiç birimizin dünyada sonsuz zamanı yok. Hayallerinize bir uçtan yaklaşmak için en azından küçük adımlar atarsanız motivasyonunuz ve hayat enerjiniz artacaktır. Enerjik ve zinde bir beyin emin olun hayal ettiklerinizden çok daha fazlasını yapabilecek güce sahiptir.

Belki ilk etapta çok büyük adımlar atamayacaksınız fakat bu direncinizi kırmasın. Hayalinizde ki kitabı 3 günde yazamayacaksınız ama hayalinize attığınız her adım sizi mutlu edecek. Yazımızı çok sevdiğim ve hepimize ilham olmasını dilediğim bir söz ile bitirelim öyleyse.

“En zoru harekete geçme kararıdır, geri kalanı ise sadece kararlılık meselesidir.” Amelia Earhart

Harekete geçip hayatı ertelemediğiniz mutlu günler dileriz.

Photo by Boxed Water Is Better on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.