Elon Musk

Elon Musk ve Projeleri

Elon Musk pek çok çevrede yeni yüzyılın dahisi hatta dünyayı kurtaracak adam  olarak adlandırılıyor. Kendini dünyayı daha iyi ve yaşanabilir bir yer haline getirmeye adamış durumda ve projelerini bu amaç doğrultusunda devam ettiriyor. Çocukluğundan itibaren okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven Musk o çağlarda dahi günde yaklaşık on saat okuduğunu belirtiyor. Kadın – erkek herkesin az da olsa Elon Mask ve projeleri hakkında fikir sahibi olması geleceği anlaması için çok faydalı olacaktır.

Kariyerinin Başlangıcı

İlk bilgisayarının yanında hediye edilen yazılım kitapçığını kullanarak tasarladığı oyunu bir bilgisayar dergisine 500 dolara satarak ilk  kazancını 12 yaşında elde etmiştir.  Önce Kanada ardından ABD’ye giden Musk yaklaşık bir yıllık bir süreci hayatının rotasını çizmeyi düşünerek geçirmiştir.

İnsanlığa katkı sağlamak isteyen Elon Musk internet, sürdürülebilir enerji, uzayın keşfi, dünya dışında kalıcı yaşam alanları, yapay zeka ve insan geninin tekrar programlanması konularında çalışmalar yapmaya karar verdi.

Bu alanlar birbirinden farklı ve uygulanması zor görünse dahi Elon Musk hepsi hakkında projeler geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Eğitiminin rotasını doğru çizen ve başarılı yatırımlarla kendine kaynak sağlayan Elon Musk mevcut projelerinin sermayesinin tamamını kendi kazançlarından sağlamıştır.

Tesla
Tesla

Mevcut Projeleri

2008 yılında büyük bir krizin eşiğinden dönen şirketi Tesla şu an hedefini gerçekleştirmiş ve rotasını bir adım ileriye taşımış durumda. Şirket tarafından üretilen SpaceX roketleri dünyada uzaya fırlatılıp geri dönebilen nadir roketlerden. Dünyada sadece dört kuruluş bu konuda başarılı olabilmiş dersek daha aydınlatıcı oluruz sanırım.

Düşük maliyetli roketler üretmek ve aynı anda 100 kişiyi aynı araçla Mars’a götürebilmek şirketin hedefleri arasında. Elon Musk insanlığın farklı gezegenlerde de yaşayabilecek seviyeye gelmesini hayal ediyor.  Tesla Model S isimli  elektrikli araçlarıyla dünyayı petrol bağımlılığından uzaklaştırmayı hedefleyen Musk öncelikli hedefin kar etmek değil en uygun maliyetle bu sistemi dünyayı yaymak olarak belirlemiş durumda.

Solarcity ismini verdiği güneş panellerinin kurulumlarını ve ödeme planlarını en uygun maliyetle sunarak güneş enerjisinin kullanımını arttırmayı hedefliyor.  Son projesi olan OpenAI ile yapay zekanın geliştirilmesi üzerine çalışılacak. Yapay zeka konusunda epey tedirgin ve paranoyak olan Musk kar amacı gütmeyen son yatırımında da yapay zekanın bilinçsiz ilerlemesinin dünyaya verebileceği zararın önüne geçmeyi hedefliyor.

Farklı düşünce yapısı ve kar sağlamayı amaçlamak yerine insanlığa hizmet etmeyi hedeflemesiyle modern çağın dahi şövalyesini tanıttık bugün sizlere, farklı yazılarımızda projeleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Keyifli günler dileriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.