hamile beslenmesi

Doğurganlığı Arttıran Besinler

Anne olacağı haberini aldıkları an pek çok kadın için hayatlarının en anlamlı ve özel anı. Bugün yazımızda sizi bu özel ânâ yaklaştıracak besinlerden bahsedeceğiz. Günümüzde hamilelik genellikle planlanan, öncesinde kadınların kendilerine dikkat ederek bebekleri için ön hazırlık yaptıkları bir dönem. Hamile olmak arzusunda ve planlama dönemindeyseniz yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Uzmanlar yumurta kalitesini ve dayanaklılığını  arttırmak  için sağlıklı ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; sağlıklı ve dengeli beslenmek hamile kalma şansını yüzde 80 arttırıyor. Vücutta toksin birikimine neden olacak mevsiminin dışında ki ürünlerden uzak durmalısınız. Vücutta toksin birikmesi yumurtalıkların sağlığını olumsuz etkiliyor. Toksinlerden uzak durmak için mikrodalga kullanımını azaltmalı, musluk suyu içmeyi bırakmalı ve kimyasal ürünlerden (temizlik malzemesi, makyaj malzemeleri) olabildiğince uzak tutmalısınız.

Çok zayıf, veya fazla kiloluysanız hamile kalma ihtimaliniz azalıyor. Basit şeker içeren karbonhidratlardan uzak durmalı, meyve ve tahıl tüketimini arttırmalısınız. Protein tüketimine de dikkat etmelisiniz. Özellikle yağlı balıklar, yumurta, bakliyatlar, baklagiller, kuruyemişler ve çekirdekleri sık sık tüketmelisiniz.

Uzak Durmanız Gerekenler

Hamile kalmak isteyen kadınlar için kafeinin çok zararlı olduğu belirtiliyor. Araştırmalara göre günde 3 fincandan fazla kahve tüketimi gebelik ihtimalini azaltıp, hamilelik döneminde ise düşük riskini arttırıyor. Sigaranın kadınlar ve erkekler için üreme sistemine zarar veren olumsuz bir etmen olduğuysa sık sık belirtilen bir gerçek. Hamilelik döneminde, emzirme döneminde bebeğinize çok büyük zararları dokunan sigaradan bir an önce uzaklaşsanız iyi olur gibi duruyor hanımlar.

Alkolde aranıza mesafe sokmanız gerekenlerden biri. Haftada 7 kadeh ve fazlasında alkol tüketiminin hamilelik riskini azalttığı belirlenmiş. Erkekler içinse bal ve çiğ sarımsak tüketiminin sperm kalitesini arttırdığı tespit edilmiş mutfakta sık sık kullanmak gerekiyor gibi ne dersiniz?   Evet sevgili morruj ailesi bir yazımızın daha sonuna geldik. Hayal eden, isteyen, bekleyen herkesin o mutlu haberi en kısa sürede almasını diliyoruz. Kendinize şimdiden çok iyi bakmayı ihmal etmeyin unutmayın, mutlu bebek için mutlu bir anne şart.

Photo by megan lynette on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.