hamile

Doğum Çantası Hazırlama

Sevgili anne adayları heyecanlı bekleyişiniz sona ermek üzereyken sizlere çok yardımı dokunacak bir konudan bahsetmek istedik bugün sizlere.  O güzel haberi almanızın üstünden aylar geçti, evinizde ve hayatınızda bebeğiniz için pek çok değişiklik yaptınız muhtemelen. Annelik duygusunu tadanlar iyi bilir bebeğe hazırlık sürecinde alınan her küçük eşya sevimli bir çorap bile insanı heyecanlandırır, mutlu eder. Doğum çantasını hazırlamak genelde son aylara bırakılır fakat annenin son aylarda kendini yorgun hissetmesi muhtemeldir. Bu nedenle doğum çantası hazırlama işini planlı bir şekilde halletmeniz hem son ayınızı daha rahat geçirmenizi hem de unutulan bir eşya nedeniyle panik yaşamamanızı sağlayacaktır.

Kendiniz İçin Almanız Gerekenler

Listeye genelde bebeğinizin ihtiyaçları ile başlanır fakat biz öncelikle sizin ihtiyaçlarınızdan bahsetmek istedik. Her zaman dediğimiz gibi mutlu anne mutlu bebek demektir. İhtiyaçlarınızı belirlemeden önce ilk olarak doğum yapacağınız hastahane ile görüşüp doğum esnasında bebek ve sizin için neler temin edeceklerini öğrenmelisiniz. Bazı hastahaneler anne adaylarına özel giysilerden tutunda özel makyaj ve saç hizmeti dahi sağlıyorlar. Anne adayları için gerekli olabileceklere gelince öncelikle emzirme sutyeni olmazsa olmaz.

Kış aylarında doğum yapacak anneler için emzirme atleti daha mantıklı bir seçenek olacaktır lohusalık döneminde belinizi üşütmek istemezsiniz. Yanınızda kendi rahatınızı sağlayacak terlik, oda sıcaklığına uygun yelek, sabahlık gibi malzemeleri almayı unutmayın. Doğum esnasında ve sonrasında çekilen fotoğrafların unutulmaz hatıralar olduğu tartışılmaz.

Doğum sonrasında çok yorgun ve bitkin hissetmeniz normal fakat sonrasında fotoğraflara baktığınız da üzülmemek adına kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bakım ve makyaj malzemelerinizi almayı sakın unutmayın.  İki veya üç takım pijama almanız yeterli olacaktır göğüsten süt sızması veya kanamanız olması muhtemel olduğundan mutlaka yedek takımınız olmalıdır. Göğüs pedi, hasta bezi gibi medikal malzemeleri hastahanenin içinde dahi bulabileceğinizden mutlaka yanınızda götürmeniz gerekmiyor.

Doğum Çantası Hazırlama
Doğum Çantası Hazırlama

Bebeğiniz İçin Almanız Gerekenler

Doğum çantası hazırlamanın en keyifli kısmına gelelim şimdi öyleyse bebeğiniz için almanız gerekenlere. Doğumhanelerin neredeyse tamamı bebek bezini kendileri sağlıyorlar. Yanınıza üç adet yeni doğan takımı almalısınız hastahanede yatma süreniz beklediğinizden uzun olursa zorluk yaşayabilirsiniz.

Yeni doğanlar için özel olarak üretilen göbek bağını etkilemeyen çapraz bağlamalı zıbınlardan almanız bebeğinizi giydirirken rahat etmenizi sağlar. Eğer kullanmayı düşünüyorsanız emzik ve biberonda almalısınız. Mevsimine göre ince veya kalın bir battaniye almayı da unutmayın küçük meleğiniz üşüsün istemezsiniz değil mi ama?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.