dogu ekspresi

Doğu Ekspresi

Kışın planları kısıtlanan, ruhunu battaniyenin altına hapsetmek istemeyen gezgin ruhlar için harika bir kış rotası önerimiz var sizlere. Son yılların popüler seyahat güzergahlarından olan “Doğu Ekspresi” hakkında merak edebileceğiniz her şeyi tek başlıkta topluyoruz. Goethe “Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” demiş bu ruhu taşıyanlar için şahane bir deneyim olacağına şüphe yok.

Rotası Nedir ?

Doğu ekspresi yeni bir oluşum olarak algılansa da aslında hepimizin çocukluğunda bolca izlediği yeşilçam filmlerinde gördüğü o kompartımanlı trenlerden. Rotası  Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars . Ankara’dan her gün 18.00’da kalkan tren 24,5 saat sonra yolculuğunu Kars’ta tamamlıyor. Ara duraklarda bekleme süresi kesin belirlenmemekle birlikte ortalama 10-15 dakika arasında oluyor. Yolculuk için en çok rağbet gören aylar kar yağışının  yoğun olduğu ocak ve şubat ayları.

Bilet Temini ve Tren Şartları

 https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWebContent.jsf  sitesinden temin edilen biletler için önceden hazırlıklı olmak ve hızlı davranmak gerekiyor çünkü yazının başında da bahsettiğimiz gibi talep epey yoğun.

2018 yılı fiyatları pulman (standart koltuklu yolculuk) 47 TL, örtülü kuşetli seçeneği  63,50 TL, yataklı vagon için 117 TL . Genç, 65 yaş üstü, öğretmenler ve basın mensupları için  indirimler mevcut.

Biletinizi internetten satın aldıysanız, hem mail hem de mesajla bilgileriniz size ulaşıyor bu bilgileri trene binmeden önce görevlilere göstermeniz yeterli. Yolculuk için en konforlu seçenek elbette yataklı vagonlar, rötarlarla 26- 27 saati bulması muhtemel bir yolculukta dinlenerek seyahat etmenin önemi yadsınamaz. Sosyal medyada gördüğümüz birbirinden güzel fotoğraflarda olduğu gibi bir kaç kişilik arkadaş grubu olarak kompartımanınızı paylaşıp yolculuğunuzu daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

Yataklı vagonların ve trenin genel temizlik şartları yolculuk yapanların tamamının övgüsünü topluyor,  ortamın son derece steril olduğundan söz ediliyor. Soğuk hava şartları gözünüzü korkutmasın tren yolculuk boyunca sıcak oluyor.

Fotoğraf : Elifnaz Bilgin

Yolculuğunuza Keyif Katacak Detaylar

Sosyal medyada yapılacak birbirinden güzel paylaşımların hayalini kuranlara güzel bir haberimiz var. İnternet bazı noktalarda kesilse de yolculuğun genelinde aktif oluyor. Evcil hayvanım olmadan seyahatte neymiş diyenler için pulmanlı vagonda seyahat seçeneği mevcut. Yolculuğu deneyimleyenler özellikle sabah 7.00-7.30 saatleri arasında görülecek manzaraların eşsiz olduğundan ve bu saatlerde uykuya yenilmemek gerektiğinden bahsediyorlar. Trende yemek seçeneği olmasının yanında yanınıza manzaraya eşlik edecek keyifli atıştırmalıklar almayı sakın unutmayın malum yolunuz uzun. Erzurum’a yaklaştığınızda trende temin edebileceğiniz numaralardan cağ kebabı sipariş edip tren durduğunda paketini teslim almanız mümkün. Yerel esnaf bu paket servis biçimine epey alışmış ve aksaklık olmuyormuş oraya kadar gitmişken cağ kebabını denememek olmaz zaten değil mi? Karsta konaklama fırsatınız varsa Ani Harabeleri ve Çıldır Gölünü gezip, Kars mutfağınızı denemeniz şiddetle tavsiye ediliyor.

Gezgin ruhlarınızı özgür bırakacağınız keyifli yolculuklar dileriz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.