Doğal Kış Sebzeleri

Doğada kendiliğinden yetişen sebzelerin yerini hiç bir yiyecek tutmaz. Tohumunun genetiği değiştirilmiş mi, zararlı gübre kullanılmış mı korkusu olmadan tüketebilirsiniz. Kırsa kesimlerde gördüğünüzde toplayıp ister çiğ tüketebileceğiniz, isterseniz de yemeğini yapabileceğiniz sebzeleri size tanıtmak isteriz. Gerçek anlamda organiz olan bu kış sebzelerini şöyle sıralayabiliriz :

EBE GÜMECİ

Büyük ağaçların altınd, serin nemli yerlerde, su kuyularında kendiliginden yetişen bir bitkidir Tohumundan bahçelerde üretilebilir. Ebegümecinin yaprakları sebze gibi pişirilir, bamya ile karıştırılarak pişirildiği gibi, ayrıca çiğ olarak salatası da yapılabilir. Ebegümeci, sindirimi kolay, hafif bir sebzedir. Kalorisi düşük olduğu gibi “C., vitamini bakımından oldukça zengindir. Kurutulmuş çiçekleri, kaynatılarak yapılan suyu, kokusu yumuşatır.

HİNDİBA

Salata ve sebze olarak yenen, ekşice ve yapraklı bir bitkidir. Çok defa çayırlarda, yol kenarlarında kendiliğinden yetişir. Ak ve kara olmak üzere iki çeşidi vardır. Yaşlanmayı yavaşlatığı, kırışıkları önlediği söylenir. Sivilce, egzama gibi cilt hastalıklarını iyileştirici yönü olduğu bilinir. Çayı yapılarak veya salata şeklinde tüketilebilir.

KUZU KULAĞI

Kırlarda kendiliğinden yetişir. Birçok çeşidi vardır. Lezeti ekşidir, çocuklar severek yerler. Kuzu kulagının idrar sokturucu bir etkisi de vardır. 10 gram kuzu kulağı bir litre suda kaynadıktan sonra çay gibi içilirse idrar sokturucu etkisi olur.  Salata şeklinde de yenilebilir.

 

LABADA

Kırlarda, bastanlarda, tarlalarda tohumlarından ve sürgünlerinden üreyen ot cinsi bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil uzuncadır. Ispanak yapraklarına göre daha ensizdir.  Kaynatılıp suyu içilirse anne sütünü arttırır. Yüksek oranda C vitamini içerir.

ΡΑΖΙ

Ispanakgillerden olan bu bitkinin yaprakları daha büyük, daha enlidir. Sindirilmesi kolay. bol vitaminli olduğundan hele çocuklar için besleyici bir besindir. Bahçelerde yetiştirilebildiği gibi doğada kendiliğinden de yetişebilir. A ve C vitamini açısından zengin olan pazı da demir, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller de bulunuyor. Pazının ıspanak gibi yemeği yapılabilir. Dilerseniz salatalara da katabilirsiniz. Salatalara güzel bir aroma verecektir.